Podolog – kim jest?
Przede wszystkim należy pamiętać, że podolog nie jest lekarzem – jego zawód jest związany z kosmetologią. Specjalista ten współpracuje z diabetologami, chirurgami, dermatologami oraz flebologami. Podologiem można zostać po ukończeniu studiów wyższych na odpowiednich uczelniach lub po odbyciu specjalistycznych kursów. Dobry podolog uczestniczy również w seminariach i kongresach podologicznych, podczas których może skorzystać z wykładów i szkoleń.
Warto więc przy wyborze specjalisty, kierować się jego wykształceniem oraz doświadczeniem. Najlepsi w tym zawodzie posiadają nie tylko studia i liczne kursy, w tym także zagraniczne, ale także również współpracują z lekarzami. Odpowiednie kwalifikacje są bardzo ważne, dlatego najlepiej wybierać sprawdzone gabinety, np. https://kosmetolog-gdynia.pl.
Kiedy trzeba udać się do podologa?
Zadaniem podologa jest samodzielne rozpoznawanie patologicznych zmian oraz ich przyczyn w obrębie kończyn dolnych. Specjalista ten może doradzić, w jaki sposób zapobiec powstawaniu zmian chorobowych na stopach, a także jak leczyć te, które już powstały. Pomaga on również realizować zalecenia chirurga lub ortopedy np. poprzez dobór ortezy bądź typu obuwia w zależności od schorzenia. Do podologa warto się udać również wtedy, gdy konieczna jest korekta wrastających paznokci, profilaktyka stopy cukrzycowej, rekonstrukcja zniszczonego paznokcia lub usunięcie odcisków czy modzeli.
W gabinecie podologicznym wykonywane są również zabiegi na zrogowaciałym naskórku, zabiegi pielęgnacyjne i lecznicze w obrębie stóp, a także badania mykologiczne, czyli w kierunku rozpoznania grzybicy paznokcia. Tego specjalistę powinny też odwiedzić osoby, którym zależy na zdrowym i estetycznym wyglądzie stóp. Profesjonalny pedicure oraz praktyczne porady sprawią, że założenie wymarzonych sandałek latem nie będzie żadnym problemem.