Dziś głównie służą do tego, żeby wprowadzić nas w dobry nastrój, a przy okazji wspomóc leczenie niektórych schorzeń. Współcześni ludzie, stosują je również aby stworzyć wspaniały klimat w swoich mieszkaniach. Jak widać ich historia zmienia się z czasem, ale ich popularność wcale nie słabnie.
Z czego się robi kadzidła?
Kadzidełka są wykonywane z naturalnych surowców takich jak: drewno i kora (np. cedr, sandałowiec), owoce i nasiona (np. bergamotka, jałowiec, gałka muszkatołowa), żywice (np. mirra, smocza krew), liście (np. szałwia lekarska, herbata chińska), korzenie i kłącza (np. tatarak zwyczajny, galangal, czy pieprz właściwy), kwiaty i pąki (jak np. goździki, lawenda, szafran), substancji pochodzących od zwierząt (tu można wymienić piżmo, czy strój bobrowy).
Jak palić?
Jeśli jeszcze nigdy nie miałeś lub nie miałaś kadzidełek w dłoni, to z pewnością nie wiesz w jaki sposób należy je palić. Należy podpalić jego końcóweczkę w ten sposób, żeby się tliła. Jeśli Ci się za mocno rozpaliła – zdmuchnij ogień. W ten sposób unikniesz szybkiego zużycia kadzidełka.
Zapachy
Zapachy kadzidełek mogą być najróżniejsze. Głównym ich zadaniem jest sprawić przyjemność i poprawić nastrój. Możesz zatem wybierać je w zasadzie dowolnie. Niektórzy ludzie wierzą, że zapach jaśminu przyciąga miłość i pieniądze, cedr z kolei pobudza zmysły, a mirra przynosi oczyszczenie.
Przed pracą
Niektórzy z nas mają codzienne rytuały – np., nie idą do pracy bez wypicia kawy. W pewnym momencie ta kawa i tak już nie działa na organizm – natomiast zarzekamy się, że bez niej „nie przeżyjemy”. Inni z kolei na dobry humor odpalają sobie kadzidełka, które jednocześnie pobudzą do działania.
Na koniec dnia
Co robicie przed snem? Czytacie książkę, sprawdzacie maile, a może oglądacie telewizję? Warto jednak odpalić kadzidło, żeby wejść w etap „zamykania spraw”. To idealny moment, aby nastroić się w stan spoczynku, zamknąć oczy, pomyśleć o tym wszystkim co wydarzyło się przez cały dzień. Jesteś zmęczony? Zestresowany? Nie przejmuj się, ponieważ zapachy, które unoszą się z kadzidełek mają funkcje kojące.
Kiedy chcesz
Tak naprawdę to nie jest powiedziane, że powinieneś, czy powinnaś odpalać tylko rano, czy tylko wieczorem. Chciałam Ci tylko pokazać jak fajny rytuał może nastroić Cię do pracy, albo uspokoić przed snem (oczywiście musisz pamiętać, żeby wybrać odpowiedni zapach. W ten sposób, żeby wieczorem nie palić kadzidełka pobudzającego, a rano usypiającego).
Kadzidełka a zdrowie
Pamiętaj jednak, że mogą mieć wpływ na Twoje zdrowie, jeśli będziesz je używał/a nierozsądnie. Niektóre z kadzidełek mogą powodować wydzielanie substancji szkodliwych dla zdrowia, takich jak benzen, czy węglowodory poliaromatyczne. Zatem pamiętaj, żeby nie wdychać bardzo duszącego zapachu. Najlepiej jest go wywietrzyć, w ten sposób, żeby był lekki aromat.
Aromaterapia czyli leczenie zapachem, niegdyś była uważana za „czary szamana” dziś ludzie stosują ją jako jedno z najskuteczniejszych narzędzi w walce z przeróżnymi chorobami cywilizacyjnymi.