Wsparcie bliskich
Po pierwsze trzeba pamiętać, iż menstruacja dotyczy wszystkich kobiet, w pewnym okresie życia. Wsparcie mamy lub starszej siostry, może okazać się bardzo pomocne. Najlepiej jest szczerze porozmawiać, dowiedzieć się, jakie są objawy pierwszej miesiączki. Rady oraz doświadczenie osoby, która miała już okres, są bezcenne i pomogą ze spokojem przebrnąć przez ten czas. Rozmowa z bliskimi ma jeszcze jedną zaletę, otrzymujemy informacje z pierwszej ręki. Często bywa tak, iż poszukując wiedzy na własną rękę w internecie, trafiamy na nieprawdziwe lub niedokładne informacje. Otwierając się natomiast na drugą osobę, członka rodziny lub starszą przyjaciółkę możemy zadać pytania, na które trudno znaleźć odpowiedź w sieci.
Kiedy można się spodziewać pierwszej menstruacji
Pierwszy okres u dziewczyn zazwyczaj pojawia się między jedenastym a trzynastym rokiem życia. Nie jest to regułą, niekiedy miesiączka pojawia się już u ośmiolatek, a w innych przypadkach między czternastym a szesnastym rokiem życia. Na wiek rozpoczęcia miesiączkowania mają wpływ różnego rodzaju czynniki: klimat, masa ciała, stan zdrowia, aktywność fizyczna, lub uwarunkowania genetyczne.
Pierwsza miesiączka nie pojawia się z dnia na dzień, są pewnie sygnały ostrzegające, iż za kilka miesięcy może to nastąpić. Po pierwsze, piersi mogą się nieznacznie powiększyć, a w okolicy łonowej zaczną rosnąć włosy. U większości dziewczyn kilka tygodni przed pojawieniem się pierwszego okresu, można zauważyć jasną wydzielinę z pochwy. Kiedy miesiączka rzeczywiście się zacznie, to jej efekty będą początkowo ledwo zauważalne.
Przezorna zawsze przygotowana
Choć konkretnego terminu nie da się określić, to można się to tego dnia przygotować. Dobrze jest mieć przy sobie w plecaku awaryjną podpaskę - pozwoli ci to poczuć się pewniej i bezpieczniej. Gdy menstruacja się zacznie, dobrze jest dać ciału odpocząć, zrelaksować się i działać swoim naturalnym rytmem. Jest to zupełnie naturalny proces, który świadczy o wejściu w dojrzałe życie. Chociaż miesiączka oznacza pewien dyskomfort, nie musi być ona związana z ograniczeniem swobody ruchów czy aktywności.