Tłuszcz rybny
Ryby zarówno morskie, jak i słodkowodne są źródłem niezbędnych dla człowieka wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega 3, które korzystnie wpływają na układy krążenia, nerwowy i immunologiczny, obniżają poziom „złego” cholesterolu (LDL) we krwi, są budulcem komórek, poprawiają wzrok i mają działanie przeciwzapalne. Dlatego należy włączyć do jadłospisu ryby, spożywając je 2-3 razy w tygodniu, pod postacią np. pstrąga, dorsza, łososia czy sandacza. Tłuszcze zawarte w rybach dostarczysz również za pośrednictwem suplementów z Omega 3.
Oliwa z oliwek
W wielonienasycone, jak również jednonienasycone kwasy tłuszczowe bogata jest oliwa z oliwek. Jej regularne spożywanie powoduje obniżenie złego cholesterolu (LDL) we krwi i podwyższenie dobrego (HDL), a także przyczynia się do regulacji ciśnienia krwi. Oliwa z oliwek ma ponadto działanie przeciwzapalne, przeciwalergiczne, przeciwstarzeniowe i przeciwnowotworowe. Zdecydowanie można ją zaliczyć do dobrych tłuszczy. Znajdziesz ją również w suplementach, m.in. w Vitamin D3 + K2 od SFD Nutrition.
Olej lniany
Olej lniany jest naturalnym antyoksydantem, który redukuje poziom szkodliwych wolnych rodników w organizmie. Przyczynia się także do obniżenia cholesterolu LDL we krwi, poprawia pracę mózgu, stabilizuje funkcjonowanie układów sercowo-naczyniowego i nerwowego. Jego korzystne właściwości zdrowotne wynikają przede wszystkim z zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych omega 3 i omega 6. Jeśli nie smakuje Ci olej lniany w czystej postaci, możesz go dostarczać również poprzez suplementy
Olej rzepakowy
Olej rzepakowy jest często niedoceniany, mimo że zalicza się do jednych z najzdrowszych tłuszczy. Jego spożycie spowalnia procesy starzenia, a zawartość kwasów tłuszczowych omega 3 i omega 6 korzystnie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Z perspektywy osób uprawiających sport ważne jest korzystne działanie dla metabolizmu,.
Olej z czarnuszki
W oleju z czarnuszki znajdują się dobroczynne kwasy omega 3, 6 i 9, jak również wiele witamin i mikroelementów, np. beta-karoten, witamina E, biotyna, tymochinon. Tłuszcz uzyskiwany z nasion czarnuszki wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Docenia się go także za zdolność do stabilizacji układu trawiennego i wspomaganie pracy nerek. Warto go suplementować, sięgając np. po olej z czarnuszki.
Artykuł powstał przy współpracy z http://www.sfd.pl