Nie zawsze jednak wiemy, czy usługa leczenia zębów, którą chcemy wykonać, wpisuje się w to pojęcie. W naszym poniższym artykule, dokładnie przedstawimy państwu, co wchodzi w skład protetyki.
Przede wszystkim – wykonywanie protez
Jak sama nazwa wskazuje, protetyka to przede wszystkim specjalizacja, która pozwala stomatologowi na wykonywanie m.in. protez zębowych. Musimy jednak wiedzieć, że wykonanie takiej protezy wymaga czasu. Dobry stomatolog najpierw rozmawia z pacjentem, a następnie przygotowuje materiały, które niezbędne są do stworzenia protezy. Jednym z elementów, które pozwalają wykonać protezę, jest dokładny odlew gipsowy szczęki. Na jej podstawie, protetyk wykona dopasowaną do potrzeb pacjenta protezę. Musimy bowiem wiedzieć, że protezy wykonuje się na indywidualne zamówienie i zlecenie. Nie można np. „wybrać” wzoru czy kształtu protezy. Są one wykonywane bezpośrednio pod konkretną osobę.
Korony, mosty protetyczne – to także wykonasz u protetyka
Innymi zabiegami, które można wykonać u protetyka, jest założenie m.in. mostów, jak również koron zębowych. Mosty zębowe pozwalają na skuteczne zniwelowanie stałych ubytków w uzębieniu. Warunek przy ich zakładaniu jest jednak jeden: musi zęby, które otaczają ubytek, powinny być zdrowe. Im mniejszy odległość pomiędzy zdrowymi zębami a ubytkiem, tym most protetyczny jest stabilniejszy. Z kolei jeśli chodzi o zakładanie koron zębowych, ważne jest przede wszystkim to, aby ząb na którym je zakładamy, nie był w całości ukruszony lub połamany. Jak sama nazwa wskazuje, koronę zakładamy na zębie, który nie został w całości zniszczony.
Jak widać, nie tylko protezy wykonamy u protetyka. Jest szereg innych zabiegów, które także możemy wykonać w takim gabinecie. Warto jest dokładnie się z nimi zapoznać, aby wiedzieć, czy rzeczywiście problem, z którym się borykamy, jest problemem z którym poradzi sobie protetyk.