Dlaczego narząd żucia jest tak istotny?
W skład narządu żucia wchodzą: zęby, kości, mięśnie, nerwy, naczynia krwionośne i tkanki miękkie. Przez specjalistów określany jest mianem skomplikowanego mechanizmu. Nic dziwnego, biorąc pod uwagę fakt, jak wiele akcji podejmowanych jest przez ten narząd. Do jego najważniejszych misji specjalnych należy rozdrobnienie pokarmu, a co za tym idzie także, przygotowanie do trawienia. Nie należy zapominać o innych funkcjach tego układu np. wspomagania procesu artykulacji głosek.
Jakie są skutki nieleczenia krzywego zgryzu u dzieci?
Jak już wspominaliśmy, narząd żucia ma wiele istotnych funkcji do wypełnienia. Jedną z nich jest oczywiście rozdrobnienie pokarmu. Krzywy zgryz ma problemy z żuciem i gryzieniem, który w następstwie wywołuje wiele nieprzyjemnych chorób układu pokarmowego. Zęby w krzywym zgryzie są bardziej podatne na rozwój próchnicy, narażone na urazy i złamania oraz na powstanie chorób dziąseł i stawów skroniowo-żuchwowych. Wady zgryzu prowadzą także do szybkiego ścierania się zębów. Krzywe zęby mają także wpływ na wygląd twarzy np. cofnięta broda. Ten aspekt natomiast prowadzi do gorszego samopoczucia i niskiej samooceny.
Jakie są skutki nieleczenia krzywego zgryzu u dorosłych?
Wiele aspektów związanych z wadą zgryzu u dorosłych zostało wymienionych już powyżej. Warto jednak zaznaczyć, iż nieleczony krzywy zgryz i jego następstwa są rozłożone w czasie i nasilają się w zależności od stopnia zaawansowania danej wady. Warto jednak wspomnieć o kilku! Świetnym przykładem mogą być zęby stłoczone w jednym miejscu. Skutki? Trudności w codziennej pielęgnacji, a co za tym idzie szybki rozwój próchnicy, odkładanie się kamienia nazębnego, zanik kości, ruchomości, a nawet utrata zębów.
Aby zapobiec wadom zgryzu, polecamy czym prędzej zapisać się do Centrum Ortodontycznego Rock Your Smile - http://centrum-ortodontyczne.pl/.