×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 360.
środa, 09 październik 2019 20:53

Ciąża tydzień po tygodniu – jak zmienia się ciało przyszłej mamy w drugim trymestrze?

Drugi trymestr ciąży waga Drugi trymestr ciąży waga

Okres ciąży, obejmujący dziewięć miesięcy, czyli 40 tygodni, dzieli się na trzy trymestry, z których każdy ma nieco inną charakterystykę.

II trymestr ciąży to przede wszystkim czas na rozwój wszystkich organów i narządów u dziecka. Jak w tym czasie zmienia się ciało przyszłej mamy?

Ciąża tydzień po tygodniu – II trymestr

Niejedna przyszła mama, wchodząc w 13 tydzień ciąży, może odetchnąć z ulgą. W tym czasie bowiem mija większość dolegliwości charakterystycznych dla pierwszego trymestru. Zmienia się też nastawienie ciężarnej do swojego stanu – organizm zdążył już nieco oswoić się z nową rolą. Ciąża tydzień po tygodniu zmienia jednak całe twoje ciało, warto więc dowiedzieć się, na jakie ciążowe objawy powinna przygotować się przyszła mama!

Jak zmienia się ciało kobiety?

O ile w I trymestrze ciąży trudno jest dostrzec, że kobieta znajduje się w odmiennym stanie, o tyle już w II trymestrze u większości, choć nie u wszystkich pań, będzie to już znacznie bardziej widoczne. Niektóre kobiety nie przybierają na wadze na tym etapie więcej niż 3-4 kilogramy, inne z kolei mają już wiele dodatkowych kilogramówKalkulator wagi w ciąży wskazuje, że w II trymestrze mama standardowo powinna zwiększać masę ciała o około 0,4-0,5 kg na tydzień.

Pomiędzy 4 a 6 miesiącem ciąży w ciele kobiety zachodzą także inne poważne zmiany, choć mogą one przebiegać mniej gwałtownie niż w I trymestrze ciąży. Organizm kobiety przekształca się w taki sposób, aby zapewnić rozwijającemu się maluszkowi jak najlepsze warunki. Zwiększa się więc objętość krwi krążącej w krwiobiegu przyszłej mamy, a serce przepompowuje jej coraz więcej – zamiast 4,5 aż 6 l na minutę (źródło). Jednocześnie dochodzi do przerostu mięśnia serca, przyspieszenia tętna oraz zwiększenia przepływu krwi w obrębie macicy i łożyska. Widoczne zmiany w obwodzie brzucha kobiety są wynikiem rosnącej w czasie ciąży macicy. Z biegiem czasu maluszek potrzebuje coraz więcej miejsca, a ciąża tydzień po tygodniu powoduje, że brzuch się powiększa.

Najpiękniejszym momentem w ciąży, zwłaszcza pierwszej, jest prawdopodobnie wyczuwanie ruchów dziecka. Ma to zwykle miejsce pod koniec 4 miesiąca ciąży i na początku piątego (źródło). Wtedy fakt, że dziecko rośnie pod sercem, staje się realny i namacalny. To okazja do nawiązania pierwszych kontaktów z maluszkiem. Dziecko, choć nie rozumie jeszcze słów, od 5 miesiąca dobrze słyszy już głos mamy.

Ile powinna ważyć kobieta w II trymestrze? Kalkulator wagi w ciąży

Podczas ciąży wzrasta wydatek energetyczny ciężarnej, dlatego musi ona zwiększyć ilość spożywanych wraz z pokarmem kalorii. Aktualnie obowiązujące normy zalecają zwiększenie podaży energii w drugim trymestrze ciąży o dodatkowe 360 kcal na dobę (źródło). To naturalne, że w czasie ciąży kobieta zwiększy masę ciała. Zalecany przyrost wagi jest jednak ściśle uzależniony od tego, ile kobieta ważyła przed ciążą. Kobiety, które miały niedowagę, w ciąży powinny przybrać najwięcej, a panie z otyłością – najmniej.

Jeśli BMI kobiety wynosiło:

•          mniej niż 18,5 – przyrost wagi w ciąży wynieść powinien 12,5-18 kg,

•          18,5-24,9 – 11,5 do 16 kg,

•          25-29,9 – 7 do 11,5 kg,

•          powyżej 30 – 5-9 kg (źródło).

Warto jest stale obserwować swoje ciało. W ocenie, czy waga przyszłej mamy jest prawidłowa pomoże kalkulator wagi w ciąży. Pokazuje on, ile na danym etapie ciąży powinna ważyć ciężarna. Dla przyszłej mamy uważne kontrolowanie wagi w trakcie ciąży, a także śledzenie pozostałych zmian, jakie zachodzą w jej organizmie to możliwość zadbania o siebie i maluszka. Warto więc poświęcić im uwagę, aby przeżywać ten wyjątkowy czas jak najpełniej!

Ważna informacja

Zdrowa dieta matki w czasie ciąży i po porodzie pomaga gromadzić składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego przebiegu ciąży, przygotowuje do okresu laktacji i pomaga ją utrzymać. Gdy maluszek przyjdzie na świat, najlepszym dla niego sposobem żywienia jest karmienie piersią. Mleko mamy zapewnia mu bowiem doskonale zbilansowaną dietę i chroni przed chorobami. Jeśli zdecydujesz się karmić piersią, zadbaj, by Twoja dieta była zdrowa i prawidłowo zbilansowana. Jeśli zdecydujesz się nie karmić piersią, pamiętaj że ta decyzja jest trudna do odwrócenia. Stosowanie mleka modyfikowanego niesie ze sobą konsekwencje socjalne i finansowe, które powinnaś wziąć pod uwagę. Dodatkowo, rozpoczęcie częściowego dokarmiania butelką spowoduje zmniejszenie ilości wytwarzanego mleka. Dla zdrowia Twojego dziecka ważne jest, by mleko modyfikowane przygotowywać, stosować i przechowywać zawsze zgodnie z informacją na opakowaniu. Przed podjęciem decyzji dotyczącej karmienia malucha porozmawiaj z lekarzem lub położną. Wskazówki specjalistów pomogą Ci odpowiednio przygotować się do karmienia piersią oraz utrzymać laktację.

Artykuł powstał we współpracy z programem edukacyjnym dla rodziców Nestlé Zdrowy Start w Przyszłość

Twój lifestyle

Jak zadbać o zdrowie jesienią? – Sprawdzone metody

Jak zadbać o zdrowie jesienią? – Sprawdzone metody

Jesień to piękna pora roku, pełna kolorów i wyjątkowego nastroju. Niestety to również czas, w którym spada poziom naszej odporności, czytaj dalej
Wybór odpowiedniej szkoły budowlanej

Wybór odpowiedniej szkoły budowlanej

Decyzja o wyborze ścieżki edukacyjnej jest kluczowa dla każdego, kto marzy o pracy w branży budowlanej. Szkoły budowlane, technika budowlane czytaj dalej
Równowaga między pracą a życiem osobistym

Równowaga między pracą a życiem osobistym

Coraz więcej osób doświadcza problemów związanych z nadmiarem pracy i brakiem czasu na życie osobiste. Utrzymanie równowagi między obowiązkami zawodowymi czytaj dalej
Najbardziej eksponowane fragmenty Orlej Perci

Najbardziej eksponowane fragmenty Orlej Perci

Orla Perć, biegnąca granią Tatr Wysokich, to najbardziej legendarny, ale i najtrudniejszy szlak w polskich Tatrach. Jest nie tylko wymagający czytaj dalej
Wolontariat uczniów IX Liceum w Częstochowie dla KS Norwid

Wolontariat uczniów IX Liceum w Częstochowie dla KS Norwid

IX Liceum Ogólnokształcące w Częstochowie - https://mlodzitejziemi.pl/ - jest znane z aktywnego zaangażowania swoich uczniów w działania Klubu Sportowego Norwid Częstochowa. Klub siatkarski czytaj dalej
Lublin świętuje europejskie wsparcie

Lublin świętuje europejskie wsparcie

11 maja w Lublinie odbyła się uroczystość z okazji Finału Dni Otwartych Funduszy Europejskich, która zgromadziła mieszkańców miasta i okolic. czytaj dalej
  • 1