Aby nie pójść w stronę kiczu i przepychu, musisz umiejętnie połączyć stare z nowym oraz kierować się kilkoma ważnymi zasadami.
Ukłon w stronę przeszłości
Trendy wnętrzarskie z minionych epok wciąż zachwycają, co można zauważyć w wielu domach zaaranżowanych w takich stylistykach. Są to wnętrza pełne pasji, koloru i różnorodnych form, a w tym eklektyzmie można łatwo odnaleźć punkty spójne. W pomieszczeniach królują wzorzyste tekstylia, które jednak nie mogą występować w nadmiarze. Wystarczy kupić jedną narzutę i dwie poszewki na dekoracyjne poduchy z oryginalnymi aplikacjami. Wzory pojawiają się także na tapetach oraz na dywanach. Dawniej całe pomieszczenia były mocne wzorzyste, teraz odchodzi się od takiej formy aranżacji na rzecz wyważonej stylizacji.
Styl retro w mieszkaniu uzyskasz, umieszczając chromowany i plastikowy dekor. To urokliwe figurki ozdobione fantazyjnymi wzorami i malunkami. Na łózkach mogą znajdować się oryginalne pledy np. ze skóry z elementami góralskimi. Natomiast jeśli chodzi o kolorystykę, to króluje zieleń w różnych odcieniach, mocna czerwień, pomarańcz i czekoladowy brąz w oraz połączenie bieli z czernią, oraz czerwień z miętą. Oprócz takich barw m można spotkać dodatki i meble w fiolecie, różu, turkusie, złocie i w kolorze musztardowym. Natomiast podłoga wykonana jest najczęściej z drewnianych desek ułożonych w jodełkę czy w stylu koszykowym. Ściany pokryte są białą farbą lub wzorzystą tapetą np. we wzory roślinne. Popularna jest również cegła.
Nie zapomnij też o efektownych, designerskich dodatkach. Bardzo ciekawie prezentują się stare radioodbiorniki i zegary. Sprawdzają się w roli gustownego dekoru także ozdobne gazetniki metalowe i wazony z grubego, kolorowego szkła. Oprócz tego zainwestuj inne szklane ozdoby, kolorowe puszki i porcelanowe dodatki. Na ścianach natomiast sprawdzą się grafiki i plakaty sprzed lat.
Jakie łóżko do sypialni retro?
W takich wnętrzach najczęściej znajdują się meble drewniane. Wystarczy, ż wstawisz choć jeden stary mebel bądź stylizowany na postarzany, aby uzyskać efekt "wow". Łóżka drewniane, często przysadziste prezentują się bardzo atrakcyjnie. Mają wyraźny rysunek usłojenia i charakterystyczne cechy konkretnego kawałka drewna, czyli skazy czy przebarwienia. Warto też zdecydować się na połączenie drewna z metalem. Eleganckie chromowane nóżki i mocna bryła dębowego czy hebanowego łóżka w duecie wyglądają zjawiskowo.
Drugie równie popularne rozwiązanie dotyczy łóżek tapicerowanych. Może to być skóra, eko skóra bądź atrakcyjne tkaniny wzorzyste lub jednolite. Mogą być pikowane, z wtłoczonymi guzikami i eleganckimi przeszyciami. Najlepiej jeśli mają jasne wybarwienie, ponieważ będą ciekawie kontrastowały z otoczeniem i rozjaśnią je. Tak samo narzuty i poszewki na poduszki wyglądają efektowniej, jeśli utrzymane są w jasnej tonacji. Mogą to być np. kraciaste tkaniny w odcieniu delikatnej pomarańczy czy koloru miodowego. Wezgłowie łóżka samo w sobie jest mocno dekoracyjne, tak samo jak nóżki łóżka. Za dużo przepychu i koloru w jednym miejscu stworzy efekt przesytu i zaburzonej estetyki wnętrza.
Obok łóżka ustaw wygodne fotele np. kubełkowe lub takie, które nawiązują do czasów PRL-u. Warto wstawić też komodę tapicerowaną na bieliznę oraz szafę na ubrania. Natomiast na małej szafce nocnej ustaw drewnianą lampkę, która podkreśli ponadczasowy charakter wnętrza. W pobliżu łóżka warto ustawić duże lustro podłogowe w prostokątnej ramie lub nad toaletką powiesić eleganckie lustro okrągłe.
Styl retro to wnętrza tętniące życiem energią. Jeśli zachowasz aranżacyjny umiar i umiejętnie połączysz nowoczesność z tradycją, otrzymasz imponujący efekt.