Co zrobić kiedy nasza twarz ma tendencje wysuszania oraz predyspozycje do łuszczenia się?
Jak wygląda cera sucha?
Suche skórki na twarzy najczęściej są widocznie między oczami, na brodzie i wokół nosa, na nosie czy czole. Wygląd skóry na twarzy może czasem przypominać plamy, "placki" o różowawym zabawieniu. Skóra może posiadać delikatne strupki widoczne pod światłem. Symptomy te, to zapalenia skóry twarzy m.n. łuszczyca, egzema czy atopowe zapalenie skóry. Jeśli objawom tym towarzyszy swędzenie, może to być również oznaka uczulenia na jakiś kosmetyk lub jego składnik. W każdej sytuacji, kiedy wysuszanie to objaw choroby skóry, najlepiej udać się do dermatologa. Skupić się na dobraniu odpowiednich kosmetyków oraz wybraniu metody leczenia schorzenia. Podstawą jest także nauka odpowiedniej pielęgnacji skóry i dbania o twarz.
Sucha cera - przyczyny
Na szczęście problem suchej skórki na twarzy nie zawsze jest objawem choroby. Częściej spowodowane jest to odwodnieniem organizmu, zbyt małą ilością tłuszczów nasyconych, źle dobranymi wysuszającymi kosmetykami lub wystawianiem się na kontakt czynników zewnętrznych takich jak mróz, zbyt duże dawki słońca.
Jak poradzić sobie z objawami suchej skóry? Aby suche skórki na twarzy przestały być problemem należy przede wszystkim zmienić nawyki żywieniowe i swoją codzienną dietę. Pierwszą i podstawową rzeczą jest odpowiednie nawodnienie organizmu. W tym celu niezbędne jest wypijanie około 2 litrów wody dziennie oraz spożywanie każdego dnia około czterech łyżek oleju, na przykład jedząc orzechy. Pomocne są także takie produkty jak tłuste ryby, siemię lniane, awokado czy oliwa z oliwek.
Jak się pozbyć suchej skórki na twarzy
Suche skórki na twarzy wymagają właściwej pielęgnacji cery. Dla skóry suchej podstawą jest unikanie preparatów oczyszczających na bazie alkoholu, detergentów oraz mydła do mycia twarzy. Składniki te mogą dodatkowo podrażniać warstwy naskórka, powodować świąd i być przyczyną przesuszenia.
Niezbędnym kosmetykiem na suche odstające skórki będzie dobry krem na suche skórki, który jest głęboko nawilżający. Najlepiej wybrać takie kosmetyki, które w swoim składzie mają
- olejek jojoba,
- olejek różany,
- witaminę A+E,
- mocznik,
- kwas hialuronowy,
- wosk pszczeli.
- Przeczytaj więcej praktycznych porad na blogu makijażowym pedzlove.pl
Jeżeli na skórze pojawiają się suche skórki tylko punktowo, to pielęgnacja tych miejsc też jest punktowa. Nie należy używać nawilżenia na całą cerę, gdyż może to pobudzić gruczoły łojowe do nadmiernej pracy w tych miejscach, w których nawilżanie nie jest konieczne. W przypadku suchych skórek pomocne mogą okazać się maseczki nawilżające, których stosowanie, od czasu do czasu, u osób z problemami skórnymi spowoduje nawilżenie i odżywienie twarzy, przywracając suchym miejscom na twarzy odpowiednią równowagę. Przyczyny problemu, które dotykają suchą skórę to zapominanie, że w takich problemach pomocne jest złuszczanie. Delikatny peeling pomaga pozbyć się całego martwego naskórka i pomaga kremom działać efektywniej.
Najlepsze produkty na suche skórki na twarzy
Dbanie o cerę z problemami należy zacząć od oczyszczania. Do zmywania make-upu najlepiej używać produktów o konsystencji mleczka lub olejku, gdyż są delikatniejsze i nie niszczą bariery ochronnej. Produkty mające w swoim składzie naturalne olejki, już przy demakijażu będą pielęgnować skórę i zapobiegać jej wysuszeniu. Do mycia twarzy rozsądnie będzie wybrać żele lub pianki bez detergentów. Na zakończenie, dla wyrównania pH najkorzystniej będzie użyć toniku lub mgiełki, ale oczywiście bez detergentów w składzie.
Cera wysuszona niestety niezbyt korzystnie wygląda po nałożeniu makijażu. Zanim sucha skóra nie zostanie odpowiednio nawilżona lepiej zrezygnować z podkładów matujących, które dodatkowo przesuszają skórę i podkreślają niedoskonałości.