Czy to jednak jedyna rozsądna opcja na podłogę do łazienki? Drewno, wbrew pozorom, również okazuje się dobrym rozwiązaniem! Drewniana podłoga sprawia bowiem, że łazienka nabiera bardziej eleganckiego, a jednocześnie nowoczesnego charakteru.
Z tekstu dowiesz się:
- jakie drewno do łazienki wybrać,
- czy drewniana podłoga w łazience ma być lita, czy warstwowa,
- jak dbać o łazienkę w drewnie,
- czym zastąpić drewno w łazience.
Łazienka w drewnie prezentuje się bardzo szlachetnie niezależnie od tego, czy postawisz na styl industrialny (drewno połączone ze szkłem, kamieniem i cegłą lub jej imitacją), klasyczny, czy rustykalny. Drewno można wykorzystać do wykończenia blatów czy szafek łazienkowych. Pięknie wygląda również ułożone na podłodze. Takie rozwiązanie sprawia, że łazienka staje się bardziej przytulna – płytki, nawet te imitujące drewno, nie zapewnią tak imponującego efektu. Trzeba jednak wziąć pod uwagę specyficzne warunki, które panują w tym pomieszczeniu, i wybrać materiał o odpowiednich parametrach. Jakie zatem będzie odpowiednie drewno do łazienki?
Łazienka z drewnem – jakie drewno wybrać?
Na podłogę w łazience nadaje się jedynie takie drewno, które jest twarde, stabilne i ma niski współczynnik skurczu (nie zmienia swojej objętości pod wpływem wilgoci czy temperatury). Im materiał bardziej odporny na zmiany warunków, w którym się znajduje, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że przez kontakt z wilgocią odkształci się i zmatowieje. Najlepsze parametry mają gatunki egzotyczne, takie jak tek, merbau, iroko, jatoba, cedr czy doussie. Dobrym wyborem okażą się również odmiany rodzime: dąb, wiąz i jesion.
Łazienka z drewnianą podłogą – deski lite czy warstwowe?
Podłogę w łazience najlepiej ułożyć z desek warstwowych (zwanych zwyczajowo barlineckimi). Ze względu na swoją konstrukcję są mniej podatne na zmiany objętości niż deski lite. W pomieszczeniach o dużej wilgotności dobrze sprawdzają się też podłogi drewniane ułożone z elementów o jak największym formacie. Warto więc postawić na długie i szerokie deski zamiast drobnych deszczułek. W ten sposób zminimalizowana zostanie liczba krawędzi i szczelin, przez którą woda może przedostać się pod posadzkę.
Drewniana podłoga w łazience – jak pielęgnować?
W tak wilgotnych pomieszczeniach jak łazienka drewno musi zostać odpowiednio zabezpieczone. Można to zrobić olejem (który najpełniej podkreśli rysunek słojów), lakierem lub woskiem (wosków nie poleca się jedynie do gatunków egzotycznych). Należy przy tym pamiętać, że olejowanie trzeba powtarzać nawet co 3-6 miesięcy. Drewno pokryte lakierem wystarczy jedynie co jakiś czas przetrzeć wilgotną ściereczką z dodatkiem odpowiedniego detergentu. Ponowne lakierowanie będzie koniecznie dopiero po ewentualnym cyklinowaniu.
Nie bez znaczenia pozostaje również zabezpieczenie szczelin pomiędzy deskami. Po ułożeniu posadzki wypełnia się je elastyczną masą (elastomerem) chroniącą przed wnikaniem wody. Dzięki temu drewniana podłoga w łazience nie ulegnie uszkodzeniu.
Łazienka w panelach – czy to dobry pomysł?
Co jednak z panelami laminowanymi w łazience? Czy je również można ułożyć na posadzce w tak wilgotnym pomieszczeniu? Są w końcu wyraźnie tańsze, a jednocześnie często wyglądają niemal jak deski z litego drewna.
Produkowane jeszcze kilkanaście lat temu panele źle znosiły wysoki poziom wilgoci i kontakt z wodą – wybrzuszały się, rozwarstwiały i traciły estetyczny wygląd. Ich montaż w łazience był więc wykluczony. Po kilku miesiącach, a najdalej kilku latach nadawałyby się tylko do wymiany. Dziś jednak łazienka w panelach jest wizją w pełni osiągalną. W ofercie sklepów można bowiem znaleźć panele o zwiększonej odporności na wilgoć. Są wykonane z płyty nośnej, która mniej chłonie wodę, oraz pokryte powłoką zabezpieczającą przed przenikaniem wilgoci. Ich krawędzie są dodatkowo zaimpregnowane i uszczelnione. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, by ułożyć je na podłodze w łazience.
Pamiętaj! Drewniana podłoga w łazience powinna być wycierana od razu po ewentualnym zachlapaniu. Kropli wody lepiej nie zostawiać do wyschnięcia – nawet po sprzątaniu łazienki. Drewno nie lubi nawet takiej odrobiny wilgoci. Dotyczy to również posadzki z paneli laminowanych.