Jest tylko jedna szansa na zrobienie pierwszego wrażenia, a Twoim zadaniem jest jej jak najlepsze wykorzystanie.
Jak wybrać styl swojego stroju
Żądza jest niczym, obraz jest wszystkim! Jeśli chcesz się pochwalić swoją osobowością, zdolnościami finansowymi i zamiłowaniem do koloru fuksji, zapomnij o tym. Większość pracodawców biurowych oczekuje, że osoba poszukująca pracy będzie ubrana w strój biznesowy lub klasyczny w stonowanych kolorach.
Mimo że wymagania wobec profesjonalisty są niższe niż wobec menedżera najwyższego szczebla, wybrany wizerunek powinien pokazywać, że spotkanie z potencjalnym kierownikiem jest ważnym wydarzeniem, a nie przystankiem między piekarnią a pralnią.
Ten ekstrawagancki detal zapewni Ci miejsce w dyskusji, ale nie w fotelu przy biurku. Lekko dopasowany blezer w połączeniu z prostą spódnicą midi sprawi, że będziesz osobą, która przestrzega dyscypliny, nie zwraca na siebie niepotrzebnej uwagi i jest skupiona na pracy. Zajrzyj na stronę shopsy.pl, aby znaleźć odpowiedni wybór nie tylko do spódnicy, ale także do spodni.
Sukienkę z przodu można założyć na koszulę lub uzupełnić marynarką. Nagie ramiona i seksowne detale są tabu w poważnych organizacjach.
Dla mężczyzn odpowiednie będą spodnie ze strzałkami, koszula, sweter lub marynarka. Dziennikarze, projektanci i inne kreatywne osoby mogą sobie pozwolić na większą demokratyczność. Jednak stopień nieformalności - od dżinsów po jawną hipsterkę - zależy od atmosfery panującej w biurze. Aby idealnie wpasować się w otoczenie, warto zrobić wstępne rozeznanie.
Wybór koloru
Choć może się to wydawać paradoksalne, doświadczeni menedżerowie wybierają pracowników przede wszystkim na podstawie ich osobowości. Logika jest taka, że brakującą wiedzę i umiejętności można uzupełnić, ale charakter i wartości są trudniejsze. Zastanów się, jakie cechy doceniłby potencjalny szef i przekaż je w kolorze swojego garnituru:
- samowystarczalność, pewność siebie i pewna mistyka będą widoczne na czarno. Jednocześnie niezależność od opinii innych, bliskość i nadmierny formalizm mogą być postrzegane z rezerwą;
- szary jest najlepszym kolorem dla tajniaków - sprawia, że są niepozorni i dlatego nie nadają się do tego zadania;
- zielony oliwkowy, szmaragdowy tworzą spokojną atmosferę i pokazują niezawodność, zdolność oceny sytuacji i siłę woli, natomiast khaki może nadać wojowniczy wygląd, co nie jest złe, jeśli starasz się o stanowisko w ochronie;
- ziemia i Drewno, brązowy przekazuje informacje o Twojej cierpliwości, realizmie i efektywności;
- noszenie koloru niebieskiego sprawia wrażenie osoby o silnych przekonaniach, potrafiącej dostosować się do zmian, spokojnej, lojalnej. Kolor ten wzbudza zaufanie i szacunek, co nie jest stratą czasu, gdy staramy się o pracę;
- w gorącej porze roku dopuszczalne są jaśniejsze odcienie: niebieski, beżowy, trawiasty.
Powodzenie rozmowy kwalifikacyjnej zależy od wielu czynników; nie sposób wziąć pod uwagę wszystkich. Jeśli jednak będziesz starannie pracować nad swoim wizerunkiem, Twoje szanse na zdobycie wymarzonej pracy zdecydowanie wzrosną.