Prawdziwe perły są pochodzenia naturalnego
Wytwarzają je małże (perłopławy) ze swojej masy perłowej. Proces powstawania perły cena rozpoczyna się, gdy do wnętrza muszli dostanie się ciało obce. Zwykle jest to ziarenko piasku. Prawdziwe, naturalne i nieoszukane perły mają różnorodne rozmiary, nie są jednolicie białe. Mają niesamowitą odporność na zgniecenie i mienią się kolorami. Od różu i błękitu, po głębszy brąz czy purpurę. Co więcej, niekoniecznie wszystkie muszą mieć kulisty kształt. Czasami jest to owal. Istnieją również perły, które mają nieregularny kształt – to właśnie one nazywane są perłami barokowymi.
Perły naturalne i sztuczne – jak je od siebie odróżnić?
Perły naturalne praktycznie nigdy nie są używane do wyrobu biżuterii. Perły w bransoletkach, wisiorkach, czy kolczykach są niestety hodowane przez człowieka. Jest to tańsze i ma zdecydowanie większe szanse powodzenia. Prawdziwe perły, niewyhodowane, znalezione w naturalnych miejscach bytowania małż, osiągają bardzo wysokie ceny i nigdy praktycznie nie trafiają na rynek biżuteryjny, a są skupowane przez domy aukcyjne lub przez firmy, które zajmują się handlowaniem towarami luksusowymi.
Perły do wyrobu biżuterii pochodzące z hodowli – czym różnią się od naturalnych pereł?
To wszystko nie oznacza, że perły pochodzące z hodowli nie wyglądają dobrze. Tak naprawdę nadal to, czy biżuteria z perłami będzie wartościowa, zależy od tego, jak udanie
przeprowadzona jest hodowla. Hodowca perłopławów, który stymuluje małże do wytwarzania pereł, musi dysponować dobrym dawcą i musi stworzyć im optymalne warunki do rozwoju.
Perły syntetyczne
Perły syntetyczne to produkty wychodzące z fabryk. Tworzy się je ze szkła, porcelany lub z plastiku. W tej kategorii znajdziemy ogromną różnorodność na rynku. Jedne
sztuczne perły do wyrobu biżuterii będą niesamowicie krzywdziły nasze oczy sztucznością, inne będą praktycznie nie do odróżnienia od naturalnych pereł. Do drugiej kategorii należą produkowane we Francji perłyantylskie. Tworzy się je na bazie masy perłowej pochodzącej ze skorup ślimaków odmiany Trochus i Turbo. Bardzo dobrze wyglądają również perły do wyrobu biżuterii Takara oraz perły Dungo. Co ciekawe, te drugie wyrabiane są z zębów manata.