×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 360.
środa, 11 maj 2022 17:00

Ekologiczne ubrania - czym są i dla kogo są przeznaczone?

ekologiczne ubrania ekologiczne ubrania

Bycie eko od kilku lat nie jest już trendem, a stylem życia. Ekologia wkroczyła we wszystkie sfery naszego życia, i chcąc nie chcąc nawet podczas zakupów w naszych koszykach lądują produkty oznaczone znaczkiem BIO lub EKO.

Wielu z nas zastanawia się, czy i moda może być ekologiczna, a jeśli tak, to w jaki sposób? 

Czym jest moda ekologiczna?

Chyba nikt nie ma wątpliwości, że jednym z największych producentów zanieczyszczeń na świecie pozostaje przemysł odzieżowy. Niechlubne miejsce na podium zagwarantowało mu zużywanie hektolitrów drogocennej wody czy chociażby tak niepozorna rzecz, jak częste dostawy nowych kolekcji do sklepów stacjonarnych. Oprócz tego wyzysk - “zatrudnianie” osób z biednych regionów ubogich krajów - zmuszający do refleksji nad etycznością podejścia modowych koncernów. Między innymi z tych powodów ekomoda stała się doskonałą alternatywą: zarówno pod kątem produkcji, jak i kupowania odzieży. Pod tym hasłem kryje się moda bazująca na materiałach wytworzonych z naturalnych włókien, przykładająca dużą wagę do sprzedaży online, gwarantująca markom niezależność markom, a samym kupującym - dająca możliwość odpowiedzialnego podejścia do zakupów.

polska odzież ekologiczna

polska odzież ekologiczna

Główne założenia mody ekologicznej

U podstaw założeń ekomody leży przede wszystkim ograniczenie impulsu o decyzjach zakupowych. Zupełnie odwrotnie jest w przypadku globalnych sieciówek - w których celem jest zwiększanie sprzedaży bazującej na emocjonalnym podejściu do zakupów. W zasadzie nic w tym dziwnego - korporacje liczące setki pracowników muszą być wypłacalne, stąd ubrania i dodatki produkowane są na masową skalę, a ich cena przystępna jest dla zdecydowanej większości kupujących. W przypadku mniejszych marek, sytuacja wyglada zupelnie odwrotnie. Kolekcje zazwyczaj są ograniczone - zarówno czasowo, jak i ilościowo. Ich cena znacznie przekracza te sieciówkowe, jednak w tym przypadku w parze z nią idzie także doskonała jakość. Mało tego, stawiając na marki szyjące ekologiczne ubrania, stawiamy także na wartości jakimi się kierują. Zazwyczaj są nimi wspieranie rodzimej gospodarki, korzystanie wyłącznie z najlepszej jakości tkanin, ograniczenie wpływu emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

Czy ubrania mogą być ekologiczne?

Moda ekologiczna to jednak przede wszystkim ubrania. Ubrania, które cechuje przede wszystkim jakość. Założenie jest takie, że kupując zwykły t-shirt w jednej z polskich manufaktur możemy mieć pewność zakupu na kilka sezonów. Im dłużej, tym lepiej. Dlatego ekologiczne ubrania produkowane są głównie z takich materiałów jak bawełna czy len, przy których produkcji wykorzystuje się innowacyjne techniki dbające o środowisko naturalne. Odzież taka jest dodatkowo opatrzona certyfikatami (OEKO-TEX STANDARD 100, GOTS) potwierdzającymi standardy, jakimi kierowano się podczas ich wytwarzania.

Podsumowując, moda w stylu zero-waste jest możliwa, a przyczynkiem do globalnych zmian są zawsze małe kroki. Jednym z nich może być zmiana podejścia do robienia zakupów.