Uniwersalne porady dotyczące urządzenia poczekalni
W zależności od tego, kto i na co będzie oczekiwał w poczekalni, może ona mieć różne zadania. Projektowanie jej wnętrza będzie się nieco różniło np. w przypadku gabinetu stomatologicznego oraz korporacyjnego biura. Warto jednak pamiętać o kilku uniwersalnych zasadach. Dotyczą one m.in. recepcji – ważne, aby była ona widoczna od razu po wejściu do budynku lub chociaż dokładnie oznakowana. Do jej wykończenia należy wykorzystać meble minimalistyczne – eleganckie, świeże i nadające wnętrzu profesjonalny charakter. W poczekalni natomiast uznanie znajdą meble ładne i komfortowe, zwłaszcza jeżeli jest to miejsce, w którym na swoją wizytę u lekarza czekają pacjenci.
Sekrety poczekalni u lekarza i w biurze
Jeżeli już jesteśmy przy poczekalniach do lekarzy, warto mieć na uwadze, iż są one publiczną przestrzenią, w której przebywa dużo osób i zdarzają się momenty, że ruch w niej jest znaczny. Aby móc się po niej swobodnie poruszać, należy pamiętać o właściwym zaprojektowaniu tabliczek informacyjnych. Usprawni to poruszanie się po poczekalni i pomoże pacjentom trafić do właściwego gabinetu bez potrzeby pytania o to w rejestracji, po uprzednim odczekaniu kilkunastu minut w kolejce. Poczekalnia u lekarza wymaga wyposażenia w postaci ławeczek lub krzeseł dla oczekujących pacjentów uzupełnionych o stoliki, na których można rozłożyć czasopisma umilające chwile czekania na swoją kolej. Warto również pamiętać o wysokiej jakości materiałach zarówno mebli, jak i pozostałych elementów wyposażenia, a także o ich zdolności do łatwego utrzymania w czystości.
Trochę inaczej wygląda sprawa w przypadku urządzania poczekalni w dużym biurze. Tutaj recepcja pełni rolę sekretariatu, który może przekazywać wiadomości dla pracowników, witać klientów lub kontrahentów i kierować ich do odpowiednich miejsc w biurze, a także umawiać na kolejne spotkania. Komfort oczekiwania można podnieść ustawiając w środku wygodne fotele, a swobodę i dyskrecję – poprzez rozstawienie kilku stolików przy których goście będą mogli napić się wody, kawy lub soku.
Elementy poczekalni dla dzieci
Jeszcze innym typem poczekalni są pomieszczenia dla dzieci, np. w poradni dziecięcej. Gustowne urządzenie tego typu poczekalni obejmuje niewielki kącik z miejscem do zabawy, który można ozdobić np. specjalnymi naklejkami, malowidłami na ścianie lub tablicą z możliwością rysowania kolorową kredą lub zmywalnymi markerami. W kąciku powinny znajdować się klocki lub inne zabawki wraz z pojemnikami, regał z książeczkami i stolik do rysowania. Takie kolorowe miejsce powinno przegonić nudę związaną z oczekiwaniem i działać na dzieci w sposób odstresowujący – wyjaśnia projektant z firmy inżynieryjnej Interbiuro, która zajmuje się projektowaniem przestrzeni biurowych i komercyjnych, a także ich aranżacją i kompleksową realizacją.