Łatwość utrzymania w czystości
Materiał rolety powinien być łatwy w czyszczeniu. Oznacza to, że musi dobrze znosić działanie wilgoci, niektórych detergentów i posiadać odpowiednio wytrzymałą i zaprojektowaną konstrukcję, umożliwiającą zwinięcie przesłony. Dobra roleta powinna być wykonana z materiału odpornego na wnikanie zabrudzeń. Dzięki temu jej powierzchnia będzie o wiele łatwiejsza w odkurzaniu.
Zastosowanie wyrobu
Roleta dzień noc może być spersonalizowana, bądź też dostosowana do szerokiej grupy odbiorców. Pierwszy wariant jest przeznaczony głównie dla dzieci. Rolety dziecięce posiadają - oprócz odpowiedniej przesłony - szereg dekoracji np. z bohaterami kreskówek, prostymi grafikami itd. W przypadku rolet klasycznych, ich zastosowanie jest o wiele szersze. Lekkie konstrukcje wolnowiszące sprawdzą się w kuchni, bądź w jadalni. Z kolei rolety z prowadnicami warto zamontować w pokojach wizytowych.
Z kasetą, czy bez?
Dzięki kasecie tkanina rolety jest dodatkowo chroniona przed zabrudzeniem, promieniami słonecznymi i oddziaływaniami zewnętrznymi. Kasety najczęściej produkuje się z PCV (wariant ekonomiczny), lub też z drewna, bądź aluminium (wariant premium). Brak kasety nie zawsze jest estetyczny, aczkolwiek roleta o takiej konstrukcji sprawdzi się np. w pomieszczeniach typu kuchnia, jadalnia, lub sypialnia. Opcjonalnie możemy też wybierać pomiędzy różnymi systemami regulacji położenia rolety i natężenia światła. Przykładowo, system sznurkowy jest trwalszy, ale nie zapewnia tak dobrego chwytu jak koraliki.
Podsumowanie
Dobra roleta to wypadkowa wielu różnych parametrów i właściwości funkcjonalnych a także odpowiedniej kolorystyki i wzornictwa. Najlepiej, gdy całość kompozycji tworzy aranżacyjną jedność. Wtedy możemy mieć pewność, że wybraliśmy dobry produkt.
Artykuł powstał we współpracy z https://www.rolmajster.pl