Jak rozpoznać zestresowaną skórę i jak o nią zadbać w kryzysowych sytuacjach?
Wpływ stresu na skórę – objawy
Nieskazitelna, wolna od przebarwień, niedoskonałość czy zmarszczek cera jest marzeniem każdego. Silne emocje odbijają się negatywnie na skórze. Objawami są:
- zmiany kolorytu skóry oraz znaczne odwodnienie naskórka,
- pogłębianie i utrwalanie się już istniejących oraz pojawianie się nowych zmarszczek,
- przyspieszenie procesu starzenia się skóry poprzez działanie wolnych rodników,
- wykwity trądzikowe,
- czerwone plamy i rozszerzone naczynka,
- zmęczony wygląd twarzy,
- cienie pod oczami.
Jak walczyć ze stresem od zewnątrz?
Skóra jest największym ludzkim narządem, dlatego tak ważna jest jej odpowiednia pielęgnacja (bogatą ofertę kosmetyków do pielęgnacji skórcy znajdziesz w sklepie Calluna Medica). Wśród czynników wpłyewających na kondycje skóry są:
- Zarwane noce od razu zostawiają widoczne ślady na twarzy. Trzeba zadbać nie tylko ilość, ale i jakość snu.
- Ruch i właściwe dotlenienie organizmu, czyli spacery na świeżym powietrzu lub inne formy rozsądnej aktywności fizycznej są nie do zastąpienia w walce o piękną cerę.
- Stres wpływa negatywnie nie tylko na skórę, ale i cały organizm. Dlatego istotne jest dbanie o techniki relaksacyjne i umiejętne rozładowanie negatywnych emocji. Można wykorzystać do tego celu yogę, medytację, trening autogenny, czy pracę w ogrodzie.
- Regularne masowanie całego ciała szczotką wygładza, ujędrnia, a także ułatwia wydalanie toksyn przez aktywację układu limfatycznego.
- Dobrze jest zaplanować codziennie kilka minut tylko dla siebie, by zwolnić tempo. Ciepły prysznic, czytanie książki czy słuchanie muzyki zrelaksuje i pomoże zredukować stres.
- Branie na siebie zbyt dużo obowiązków jest jedną z przyczyn stresu. Nauka mówienia „nie” w odpowiednich momentach oraz delegowanie części obowiązków wpłynie pozytywnie na zarządzanie stresem w ciągu dnia.
Naturalne sposoby na stres
O skórę należy dbać również od wewnątrz. Dlatego niezmiernie ważna jest odpowiednia dieta, a zwłaszcza wystarczające nawodnienie, ograniczenie kawy, czarnej herbaty i alkoholu, odstawienie nikotyny. Na talerzu powinny dominować warzywa i owoce bogate w antyoksydanty (kapusta, szpinak, cebula, pietruszka, czosnek oraz jagody). Dużą ich ilość zawierają także owoce morza i zielona herbata, orzechy i przyprawy. Zbawienny wpływ na zdrową skórę mają kiszonki oraz nienasycone kwasy tłuszczowe.
Chcąc na szybko poprawić stan skóry, można sięgnąć po maseczki z naturalnych składników. W tym celu należy rozgnieść dojrzały owoc, wymieszać go z twarożkiem, oliwą czy miodem i położyć na kwadrans na twarz. Następnie spłukać ciepłą wodą. Takie luksusowe, naturalne zastrzyki energii plus zdrowe odżywianie i dbałość o relaks na co dzień z pewnością pomogą w zachowaniu młodej i promiennej cery, a zmiany skórne na tle nerwowym będą należały do przeszłości.