Przede wszystkich rozsądnie i stopniowo
Pamiętaj, że organizm kobiety po porodzie jest mocno osłabiony i potrzebuje czasu, by móc się zregenerować. Ogólne zmęczenie i brak energii, który często towarzyszy świeżo upieczonym mamom na pewno nie sprzyja odchudzaniu, dlatego trzeba z rozwagą podejść do tematu zrzucenia zbędnych kilogramów. Przede wszystkim:
- daj sobie czas na zrzucenie wagi, nie miesiąc nie dwa, ale przynajmniej rok, a nawet dłużej
- jeśli karmisz piersią, nie ograniczaj ilości posiłków, nie jedz mniej tylko zdrowiej, wybieraj produkty rozsądnie i ustal dietę bogatą w białko, witaminy, zdrowe tłuszcze i mikroelementy
- nie staraj się dorównać innym kobietom, ponieważ każda kobieta jest inna i inaczej będzie tyła w ciąży a później traciła kilogramy i co ważniejsze każda kobieta będzie wracała do pożądanej sylwetki we własnym tempie
- przede wszystkim zdrowie, pamiętaj, że zwłaszcza w okresie połogu należy szczególnie o siebie zadbać, co oznacza, że głodówki i intensywne ćwiczenia są całkowicie zabronione!
Karmienie piersią
Karmienie piersią na pewno pomoże każdej mamie z walką ze zbędnymi kilogramami. Wiąże się to przede wszystkim z dietą mamy karmiącej, czyli:
- zero alkoholu – to źródło pustych kalorii
- unikanie ciężkostrawnych potraw
- wykluczenie z diety fast foodów
- zastąpienie potraw smażonych gotowanymi
- dużo warzyw i owoców
- posiłki mniejsze, jedzone w równych odstępach czasu.
Ponad to karmiąc malucha, kobieta traci nawet 200–500 kalorii dziennie. To naprawdę bardzo dużo.
Zdrowa zbilansowana dieta
Nie tylko karmiąc piersią należy pamiętać o zdrowej i lekkostrawnej diecie. Każda mama, która chce zrzucić zbędne kilogramy po ciąży powinna zdrowo się odżywiać i pilnować ilość spożywanych kalorii. Pamiętaj, że właściwie zbilansowana dieta zawiera nie tylko białko, ale i węglowodany, tłuszcze, błonnik, witaminy i minerały.
Zwłaszcza błonnik pokarmowy pomoże w odchudzaniu. Wspomaga pracę układu pokarmowego i zapobiega wielu chorobom, dlatego w diecie osoby, która chce pozbyć się nadmiaru wagi nie może zabraknąć produktów bogatych w błonnik czyli:
- warzyw
- owoców
- zbóż.
Nie można zapominać, że jeśli kobieta karmi piersią, to jej dieta nie może składać się jedynie z warzyw. Powinny znaleźć się w niej bogate w białko:
- chude mięso
- ryby
- drób
- jaja
- mleko
- produkty mleczne, jak jogurt i ser.
Ważne również, by wybierać zdrowe tłuszcze, czyli takie które dodają nam energii i są źródłem zdrowia. Dzięki nim lepiej się czujemy i lepiej wyglądamy, ponieważ odżywiają również nasze włosy i paznokcie. Ich źródło to:
- olej rybny (tłuszcze pochodzące z ryb),
- orzechy (dobre źródło protein i zdrowych tłuszczów
- oliwa z oliwek,
- olej lniany — niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT).
Nie tylko zmiana diety i wprowadzenie zdrowych i pełnowartościowych produktów pomoże stracić niepotrzebne kilogramy, aby schudnąć musisz jeść regularnie, najlepiej o stałych porach i co równie ważne, starać się nie podjadać.
Odpowiednie nawodnienie organizmu
Pamiętaj, że wszystkie reakcje biochemiczne zachodzące w organizmie człowieka wymagają obecności wody. Odwodniony organizm z trudem spala tkankę tłuszczową, dlatego chcąc schudnąć należy przede wszystkim pić dużo wody. Nie każdy bowiem wie, że woda:
- nie jest kaloryczna
- zmniejsza łaknienie, tłumi uczucie głodu
- korzystnie wpływa na procesy metaboliczne
- obecność wody sprawia, że tkanka tłuszczowa spala się znacznie
szybciej - picie dużej ilości wody nasila termogenezę, mogąc mieć realny wpływ
na utratę tkanki tłuszczowej.
Ćwiczenia fizyczne
Niestety, zaraz po porodzie na intensywny trening na siłowni jest jeszcze zdecydowanie za wcześnie. Ćwiczenia wzmacniające, rozciągające i modelujące sylwetkę można rozpocząć po około 5-6 tygodniach od porodu naturalnego. Jeśli kobieta miała cesarskie cięcie to najszybciej po 12 tygodniach.
Zobacz również, jak schudnąć po ciąży:https://supermamy.limango.pl/wrocic-formy-ciazy/
To bardzo ważne, aby ćwiczenia należy wprowadzać stopniowo i z dużą rozwagą. Zanim wybierzesz się na siłownie, warto zrobić wstęp do aktywności fizycznej w postaci dłuższych spacerów z wózkiem. Na początek wystarczy 15 minut w wolnym tempie a z czasem, oczywiście jeśli pogoda na to pozwoli, można wydłużać spacery nawet do godziny i zwiększyć nieco tempo marszu.
Gdy organizm będzie już gotowy na większy wysiłek, można rozpocząć od:
- zajęć dla mam na których mogą uczestniczyć również maluchy
- jogi
- pilatesu
- tańca
- ćwiczeń wzmacniających kręgosłup i mięśnie brzucha
- zajęć indywidualnych z trenerem personalnym.
Zobaczysz, jak szybko wejdziesz w zdrowy rytm i twoje ciało zacznie się zmieniać. Zdrowa i przemyślana dieta a także odpowiedni zestaw ćwiczeń przyniosą efekty, a ty dostaniesz spory zastrzyk energii.