Kontuzje – skąd się biorą?
Jedną z najczęstszych przyczyn kontuzji jest brak właściwej rozgrzewki przed rozpoczęciem treningu. Powinna ona stanowić podstawowy element każdego treningu, ponieważ przygotowuje organizm do wzmożonego wysiłku. Kolejną częstą przyczyną urazów jest przerost ambicji – w sporcie trzeba mierzyć siły na zamiary, czyli nie porywać się na cele, które są niemożliwe do osiągnięcia. Źródeł kontuzji można upatrywać także w niewłaściwej technice. Wykonywany w nieprawidłowy sposób ruch, np. martwy ciąg na kocim grzbiecie, to prosta droga do bardzo bolesnego urazu.
W sporcie ważne jest także odpowiednie przygotowanie, czyli sprzęt, wyposażenie treningowe, odzież i obuwie. Można jest znaleźć w profesjonalnych sklepach sportowych, np. www.PerfektSport.pl, gdzie dostępne są m.in. stroje i buty treningowe oraz wszelkie akcesoria niezbędne podczas treningów. Oczywiście przyczyną kontuzji może być także przypadek losowy, ale przy odpowiednim przygotowaniu ryzyko można zmniejszyć praktycznie do zera.
Co zrobić, gdy pojawi się kontuzja?
Na kontuzję należy zareagować błyskawicznie, ponieważ szybkie postępowanie ma wpływ na dalsze leczenie i rehabilitację. Warto postępować według systemu RICE – kolejne litery odpowiadają wyrazom z języka angielskiego, i tak: R, czyli rest – odpoczynek, I, czyli ice – lód i schładzanie, C, czyli compression – ucisk oraz E, czyli elevation – uniesienie.
Pierwsze i podstawowe działanie to natychmiastowe zaprzestanie danej aktywności. Miejsca kontuzjowane należy wykluczyć z ruchu oraz schłodzić – nadaje się do tego np. owinięta w materiał mrożonka. Uszkodzony odcinek ciała należy zabezpieczyć, np. za pomocą opaski uciskowej oraz unieść powyżej serca – dotyczy to oczywiście kończyn. Zastosowanie pełnej procedury pozwala uniknąć powikłań i znacznie przyspiesza proces rehabilitacji. W pierwszej fazie leczenia często stosowane są leki przeciwbólowe i przeciwzapalne.