×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 360.
sobota, 10 sierpień 2019 17:22

"Ślubna tradycja kontra nowe trendy"

Dom weselny Dom weselny

Współczesne śluby i wesela są idealnym przykładem łączenia tradycji z nowoczesnością.

Tradycja przejawia się w kultywowaniu dawnych zwyczajów i obrzędów weselnych, ale coraz częściej te tradycyjne wątki przeplatane są nowoczesnymi trendami. Te dwie sprzeczności uzupełniają się wzajemnie, tworząc niepowtarzalny klimat podczas ślubu oraz przyjęcia weselnego.

Współczesne śluby i wesela są idealnym przykładem łączenia tradycji z nowoczesnością. Tradycja przejawia się w kultywowaniu dawnych zwyczajów i obrzędów weselnych, ale coraz częściej te tradycyjne wątki przeplatane są nowoczesnymi trendami. Te dwie sprzeczności uzupełniają się wzajemnie, tworząc niepowtarzalny klimat podczas ślubu oraz przyjęcia weselnego.

Przygotowaniom do ceremonii zaślubin jak również całej ceremonii i przyjęciu weselnemu towarzyszy zarówno mnóstwo tradycyjnych przesądów i zwyczajów jak i nowatorskich zabaw, które uświetniają całe przyjęcie.

         Do jednej z najstarszych polskich tradycji ślubnych należy Błogosławieństwo.

W domu Panny Młodej zbierają się: Pan Młody, najbliższa rodzina i goście weselni, a rodzice obojga udzielają Parze Młodej swojego błogosławieństwa. Jest to niezwykle wymowna i wzruszająca chwila, kiedy to rodzice błogosławią swoje dzieci i wypuszczają je spod swoich skrzydeł aby mogły rozpocząć wspólne życie. Tej tradycji nie jest z pewnością w stanie przyćmić żaden z nowoczesnych trendów.

         Kolejna tradycja, to "obsypywanie" Pary Młodej na szczęście zaraz po wyjściu z Kościoła. Kiedyś robiło się to ziarnami  owsa lub pszenicy, dzisiaj są to płatki kwiatów lub ryż. Zdarza się, że goście rzucają drobne pieniądze, które później Para Młoda ma za zadanie pozbierać. Według tradycji to z małżonków, które zbierze więcej monet będzie odpowiedzialne za finanse i wspólny budżet domowy. Z tą tradycją konkurują już bardziej nowoczesne trendy. Przykładem mogą być efektowne tuby strzelające konfetti lub wypuszczanie przez Parę Młodą w niebo dwóch śnieżnobiałych gołębi. Jak wiadomo gołębie łączą się ze sobą w pary na całe życie są zatem symbolem wiecznej miłości i oddania.

         W drodze z Kościoła Para Młoda i weselnicy mogą natrafić na niejedną  bramę weselną. Jest to starodawny polski zwyczaj kultywowany po dziś dzień. Bramę weselną tworzą najczęściej sąsiedzi lub znajomi Pary Młodej bądź rodziców Państwa Młodych. Według tradycji Pan Młody powinien wykupić Pannę Młodą dlatego w dawnych czasach na drodze stawiano szlabany, które miały zatrzymać orszak weselny, a zadaniem Pana Młodego było wykupienie Panny Młodej. Musiał obdarować obficie ludzi tworzących bramę ciastem, jedzeniem czy jakimś trunkiem. Tradycja ta trwa do dziś.

         Czy kwiaty przestały być modne? W dzisiejszych czasach coraz częściej odchodzi się od wręczania tradycyjnych wiązanek z żywych kwiatów. Państwo Młodzi umieszczają na zaproszeniach prośbę o to aby Goście nie przynosili kwiatów. Zamiast tego proszą o kupony lotto, butelkę dobrego wina, zabawki, które chcą przekazać później do domu dziecka lub książkę, aby stworzyć swoją własną biblioteczkę.

         Coraz silniejszym trendem staje się tworzenie przez Parę Młodą listy prezentów jakie chcieliby otrzymać. Czasy kiedy Młodzi dostawali trzy serwisy kawowe, cztery żelazka lub dwa miksery odeszły już w niepamięć. Możecie stworzyć taką listę w wybranym przez Was sklepie i wraz z zaproszeniem na ślub przekazać gościom namiary na ten punkt. Jeżeli jakiś przedmiot będzie za drogi na sfinansowanie jego zakupu przez jedną osobę, któryś z gości może się zdeklarować, że opłaci jego część i może wpłacić Wam pieniądze na konto.

         "Witamy was chlebem i solą, aby wam chleba i soli nigdy w życiu nie zabrakło".

Powitanie chlebem i solą jest nieodzownym elementem tradycyjnego polskiego wesela. Chleb i sól symbolizują dobrobyt, miłość i dostatek. Aby Nowożeńcom nie zabrakło tego wszystkiego muszą skosztować kawałek chleba umoczonego w soli. Dom weselny „Amarlis“ z pewnością przywita Państwa w ten tradycyjny sposób.

         Tuż po przywitaniu chlebem i solą nadchodzi czas na kolejną tradycję, czyli moment, kiedy Pan Młody przenosi Pannę Młodą przez próg. Już w czasach rzymskich panowało przekonanie, że jeżeli Panna Młoda się potknie, to będzie to wróżyło nieszczęście. Przeniesienie Panny Młodej przez próg ma temu zapobiec. Rytuał ten może też symbolizować porzucenie stanu wolnego i wstąpienie w związek małżeński.

 Po wejściu do domu weselnego przychodzi czas na wzniesienie toastu. Obsługa częstuje gości lampką szampana, który ma symbolizować szampańskie życie. Jest to chwila kiedy można wznieść toast za Parę Młodą. Toast może być wzniesiony na przykład przez ojca Panny Młodej, który wita Pana Młodego w rodzinie. Tradycja ta uzasadniona jest tym, iż w dawnych czasach nikt nie sięgał po kieliszek bez toastu. Dzięki temu można było kontrolować ilość wypijanego alkoholu.

         Gdy goście zasiądą do stołów zostaje podane pierwsze ciepłe danie. Tuż po nim przychodzi czas na pierwszy taniec Pary Młodej, będący symbolicznym otwarciem balu weselnego. W dawnych czasach był to Polonez, dzisiaj może to być walc wiedeński, angielski, rumba bądź całkowicie spontaniczny taniec. Coraz częściej Pary Młode decydują się na kurs tańca, podczas którego ćwiczą specjalnie dla siebie przygotowany układ taneczny. Ciekawostką na dzisiejszych weselach są układy taneczne przygotowywane przez Pana Młodego i drużbów lub przez Pannę Młodą i druhny. 

         Wspólne krojenie i jedzenie tortu weselnego przez Parę Młodą zwyczajowo odbywało się po oczepinach, czyli tuż po północy. Na dzień dzisiejszy Państwo Młodzi podają tort o różnych porach, w zależności od tego jaki jest plan przebiegu całego wesela. Popularnym stało się wręczanie  gościom skróconych scenariuszy całego wesela.

         Punktem kulminacyjnym większości polskich wesel są oczepiny. Jest to mocno zakorzeniony w tradycji ludów słowiańskich zwyczaj, który polegał na porzuceniu przez pannę Młodą panieńskiego wianka i przywdzianiu czepca noszonego przez mężatki. Dzisiejsze oczepiny czerpią z tradycji, ale mają bardziej współczesny charakter. Panna Młoda rzuca swoim welonem (bukietem lub podwiązką), a wszystkie obecne na weselu Panny mają wziąć udział w jego złapaniu. Ta która go złapie wkrótce wyjdzie za mąż. Pan Młody natomiast rzuca swoim krawatem, który musi złapać jeden z obecnych tam kawalerów.

         Jak widać tradycyjne zwyczaje i obrzędy weselne nie tylko przetrwały pomimo ciągłego pędu ku nowoczesności, ale nadal odgrywają ważną rolę podczas przygotowań do ślubu oraz w trakcie uroczystości weselnych. Dzisiejsze wesela są przykładem tego jak pięknie tradycja uzupełnia się wzajemnie z nowoczesnością.

Twój lifestyle

Jak zadbać o zdrowie jesienią? – Sprawdzone metody

Jak zadbać o zdrowie jesienią? – Sprawdzone metody

Jesień to piękna pora roku, pełna kolorów i wyjątkowego nastroju. Niestety to również czas, w którym spada poziom naszej odporności, czytaj dalej
Wybór odpowiedniej szkoły budowlanej

Wybór odpowiedniej szkoły budowlanej

Decyzja o wyborze ścieżki edukacyjnej jest kluczowa dla każdego, kto marzy o pracy w branży budowlanej. Szkoły budowlane, technika budowlane czytaj dalej
Równowaga między pracą a życiem osobistym

Równowaga między pracą a życiem osobistym

Coraz więcej osób doświadcza problemów związanych z nadmiarem pracy i brakiem czasu na życie osobiste. Utrzymanie równowagi między obowiązkami zawodowymi czytaj dalej
Najbardziej eksponowane fragmenty Orlej Perci

Najbardziej eksponowane fragmenty Orlej Perci

Orla Perć, biegnąca granią Tatr Wysokich, to najbardziej legendarny, ale i najtrudniejszy szlak w polskich Tatrach. Jest nie tylko wymagający czytaj dalej
Wolontariat uczniów IX Liceum w Częstochowie dla KS Norwid

Wolontariat uczniów IX Liceum w Częstochowie dla KS Norwid

IX Liceum Ogólnokształcące w Częstochowie - https://mlodzitejziemi.pl/ - jest znane z aktywnego zaangażowania swoich uczniów w działania Klubu Sportowego Norwid Częstochowa. Klub siatkarski czytaj dalej
Lublin świętuje europejskie wsparcie

Lublin świętuje europejskie wsparcie

11 maja w Lublinie odbyła się uroczystość z okazji Finału Dni Otwartych Funduszy Europejskich, która zgromadziła mieszkańców miasta i okolic. czytaj dalej
  • 1