Warto wiedzieć, jak w domowych warunkach można wykorzystać leczniczą moc roślin. Odpowiednia dawka właściwej rośliny leczniczej może zwalczać gorączkę, działać uspokajająco, łagodzić ból gardła czy wspomagać koncentrację.
Rośliny, które leczą
Rośliny stosowane w lecznictwie to zioła i rośliny użytkowe (rośliny doniczkowe czy warzywa), których określone części wspierają w walce o zdrowie. Leki wyrabiane z korzeni, łodyg, liści i kwiatów w zależności od zastosowanej dawki działają dwojako: mogą leczyć dolegliwości albo wręcz przeciwnie – działać toksycznie.
Rośliny lecznicze zawierają substancje czynne oddziałujące na organizm człowieka wykorzystywane w medycynie i ziołolecznictwie. Stanowią składniki leków ziołowych, a niektóre z nich mogą być także używane do samodzielnego przygotowania naparu lub syropu czy stosowania jako dodatku do codziennych posiłków.
Odpowiednia dawka może wywoływać oczekiwane skutki, na przykład działać przeciwzapalnie, przeciwbólowo albo uspokajająco. Z kolei przekroczenie zalecanej ilości do spożycia może prowadzić do wystąpienia skutków ubocznych i pogorszenia stanu zdrowia. Z tego powodu rośliny lecznicze powinny być konsultowane z lekarzem, który określi czy nie istnieją przeciwwskazania do ich przyjmowania.
Cebula
Cebula to popularne warzywo, które dzięki swoim właściwościom można wykorzystać do łagodzenia objawów przeziębienia i grypy. Stosuje się ją na surowo, ugotowaną albo w postaci syropu. Cebula najlepiej sprawdza się w przypadku uporczywych infekcji górnych dróg oddechowych, które objawiają się katarem i bólem gardła. Można z niej korzystać w leczeniu zapalenia gardła, krtani, zatok i anginy oraz w przypadku zaparć i problemów reumatologicznych..
Syrop z cebuli
Syrop z cebuli to przede wszystkim bezpieczny lek, który można podawać dzieciom i kobietom w ciąży. Stanowi źródło witaminy C i substancji bakteriobójczych, dlatego wspomaga oczyszczanie górnych dróg oddechowych łagodząc ból gardła i wzmacnia odporność organizmu. Cebula rozrzedza zalegającą w gardle wydzielinę, dzięki czemu łatwiej jest się jej pozbyć. Właściwości lecznicze, jakie posiada syrop z cebuli można wzmocnić dodając do niego czosnku.
Imbir
Imbir to roślina popularnie wykorzystywana jako przyprawa kuchni azjatyckiej. Poza działaniem rozgrzewającym, przeciwbólowym i ułatwianiem trawienia uważany jest również za silny afrodyzjak. Dodatkowo lecznicze właściwości imbiru sprawiają, że jego spożywanie szczególnie poleca się osobom, u których występują migreny (łagodzi mdłości), bolesne miesiączki (łagodzi objawy napięcia miesiączkowego) czy takim, które borykają się z problemem nieświeżego oddechu (odkaża i pozostawia świeży zapach).
W celach leczniczych imbir można dodawać do posiłków albo przygotowywać napar z korzenia imbiru. Surowy korzeń imbiru jest świeży i pikantny, a imbir sproszkowany najlepiej pasuje do jabłek i cynamonu. Napar warto łączyć z innymi ziołami, na przykład miętą albo składnikami, które urozmaicą jego smak i zwiększą dobroczynne działanie takimi jak miód czy pomarańcze.