Znieczulenie powierzchniowe
To najczęściej podawana forma znieczulenia. Czynnikiem likwidującym ból jest w tym przypadku plaster, żel, bądź inna substancja czynna, podawana na kilka minut przed rozpoczęciem zabiegu. Znieczulenie powierzchniowe stosuje się zwykle podczas drobnych zabiegów stomatologicznych, takich jak usuwanie kamienia nazębnego.
Znieczulenie nasiękowe
Metoda ta polega na zaaplikowaniu zastrzyku bezpośrednio w okolice zęba. Zaletą użytej w ten sposób substancji czynnej, jest całkowite wyeliminowanie czucia w okolicach zakończeń komórek nerwowych. Tym samym, Pacjent poddany temu znieczuleniu, traci czucie w okolicach leczonego (bądź usuwanego) zęba, a także w języku i niektórych obszarach podniebienia. Metodę tą stosuje się zwłaszcza podczas usuwania zębów, bądź też ich mechanicznej obróbki.
Znieczulenie przewodowe
Jest to bardzo silna metoda znieczulenia. Polega ona na wprowadzeniu do nerwu zębodołowego substancji czynnej. Po jej zaimplementowaniu, wspomniany nerw przestaje funkcjonować. Dzięki temu, Pacjent nie odczuwa ciepła, zimna, bólu i jakichkolwiek innych bodźców zewnętrznych. W niektórych przypadkach, efekty te mogą utrzymywać się nawet przez kilkanaście godzin od momentu aplikacji.
Znieczulenie śródwięzadłowe
Metoda ta polega na wprowadzeniu bezpośrednio do ozębnej, specjalnej igły ze środkiem przeciwbólowym. Jest to najskuteczniejsza forma usuwania bólu, która jednocześnie minimalizuje niepożądane skutki uboczne. Stosuje się ją zwłaszcza u dzieci (przy usuwaniu zębów mlecznych), aczkolwiek niejeden dentysta Gliwice, stosuje ją wobec osób dorosłych (czasem za dodatkową opłatą). Znieczulenia nie stosuje się w przypadku ekstrakcji zębów objętych stanem zapalnym.
Przed zastosowaniem wybranego rodzaju znieczulenia, warto poinformować dentystę o ewentualnych zaburzeniach zdrowia i przyjmowanych lekach (zwłaszcza uspokajających i psychotropowych).