Kilka słów o mikroflorze
Słyszysz coraz więcej o mikroflorze, ale nie do końca wiesz, dlaczego jest taka ważna? Pod tym terminem kryją się dobre bakterie, które mieszkają w jelitach. Stoją na straży odporności, mają więc tak naprawdę wpływ na stan całego organizmu. Właśnie dlatego należy dbać o zachowanie ich właściwej równowagi. Mikroflora jelitowa może zostać zaburzona w trakcie antybiotykoterapii. Co sprawdzi się wtedy lepiej - probiotyk czy synbiotyk?
Probiotyk - siła dobrych bakterii
Probiotyk zawiera dobre bakterie, często z grup Lactobacillus czy Bifidobacterium, które pomagają wspierać mikroflorę jelit.
Probiotyk przy antybiotyku należy przyjmować przez cały czas trwania leczenia antybiotykiem i nie przerywać po jego zakończeniu. Warto brać go jeszcze przez trzy miesiące, do pół roku, w zależności od długości antybiotykoterapii. Im jest dłuższa, tym większe ryzyko zaburzenia flory i dłużej może zająć przywrócenie jej harmonii.
Synbiotyk - podwójne wsparcie flory
Synbiotyk to tak naprawdę probiotyk „na wzmocnieniu”. Oprócz dobrych bakterii probiotycznych zawiera też prebiotyki. To substancje, które są pożywieniem dla dobrych bakterii jelitowych. Nasz organizm ich nie trawi..
Warto przyjmować go w trakcie długotrwałego leczenia albo gdy kuracja jest intensywna. Dobrze jest też podawać synbiotyk dzieciom, zwłaszcza tym, które nie ukończyły trzeciego roku życia. Ich mikroflora cały czas się kształtuje. Dlatego warto ją jak najlepiej wspierać, szczególnie podczas leczenia antybiotykiem.
Synbiotyk a probiotyk – przyjmowanie
Czy oba należy przyjmować przez taki sam okres? A może przez to, że synbiotyk jest wzbogacony o prebiotyki, należy robić to krócej? Niekoniecznie. Ponieważ nie do końca da się określić, jak bardzo antybiotyk osłabi mikroflorę i jak długo zajmie jej powrót do równowagi, trudno określić wzorcowy czas przez jaki warto je brać. Oba najlepiej przyjmować jak najdłużej.. To naturalne składniki, które występują w wielu pokarmach. Zarówno w przypadku probiotyku, jak i synbiotyku, możesz robić to nawet przez rok od zakończenia leczenia antybiotykiem. Przez taki sam okres możesz podawać je dziecku, nawet niemowlakowi.
Bibliografia:
1.https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/142829,probiotyki-prebiotyki-i-synbiotyki
2.https://www.dietaeliminacyjna.pl/mikroflora-jelit-i-probiotykoterapia/