Jedne sporty stanowią test siły, inne szybkości, kolejne z kolei testują naszą kondycję, wytrzymałość i umiejętność trzeźwego myślenia. Wśród tej niezwykle urozmaiconej grupy można odszukać także dość nietypowe dyscypliny, w których liczy się coś o wiele subtelniejszego od zwykłej krzepy fizycznej.
Mianowicie, chodzi tu o łyżwiarstwo figurowe, czyli popularny „taniec na lodzie”. Na pierwszy rzut oka, łyżwy figurowe wydają się kompletnie nie pasować to reszty olimpijskich rywalizacji – nie ma tu przecież bezpośredniej konfrontacji ani szczególnie jasnych wyznaczników indywidualnych osiągnięć. Jest jednak w nich coś innego – skryta finezja, idealne proporcje, delikatność, której na próżno szukać w większości innych sportów.
Rzecz jasna, od zawodników nadal wymaga się pewnej sprawności fizycznej – ich zjawiskowe akrobacje nie są w końcu czymś, co wykonałby przeciętny człowiek. Potrzeba tu zarówno krzepy jak i wyczucia, a przede wszystkim doskonałego zmysłu równowagi i koordynacji ruchowej. Efekty te przynoszone są przez długie godziny treningu z partnerem, poświęcone na mistrzowskie opanowanie choreografii, a także towarzyszącej pokazowi tremy.
Odpowiedni sprzęt na łyżwiarza – w co zainwestować?
Wszystkie te starania i wysiłki znajdują w pewnym sensie odzwierciedlenie w specjalnym obuwiu przeznaczonym dla łyżwiarzy. Profesjonalne łyżwy figurowe znacznie różnią się od swoich odpowiedników przystosowanych do gry w hokeja czy nawet tych, które zaprojektowane z myślą o zwyczajnej jeździe rekreacyjnej. Do głównych rozbieżności można zaliczyć tu:
-
Urozmaicone wzornictwo – Łyżwy figurowe z górnej półki bywają bardzo bogato przyozdobione, posiadając ciekawe wzory, nadruki i tym podobne dodatki, świetnie komponujące się zresztą stroju sportowca.
-
Lżejszą konstrukcję – Jak wiadomo, w łyżwach tych przyjmowane są różne, często dość nietypowe pozy i akrobacje, dlatego łyżwy figurowe nie mogą zbyt dużo ważyć, aby łyżwiarz nie ryzykował łatwej kontuzji bądź bolesnego poślizgnięcia się.
-
Imitację butów użytku codziennego – W łyżwiarstwie figurowym nie bez znaczenia jest także styl, co objawia się poprzez strój zawodnika. Łyżwy figurowe są jego integralną częścią, dlatego aby nie zrujnować tego subtelnego efektu, nadaje się im kształt skórzanych butów na obcasie czy innego typu, przebojowego obuwia.
Łyżwy figurowe do treningu a do zawodów
Jeśli nie trenujemy przed żadną widownią, niekoniecznie musimy przejmować się stylem. Ćwiczenia choreografii wiążą się z niezliczoną ilością poślizgnięć, upadków, zadrapań i upadków, dlatego nie trzeba brać z sobą swojej najlepszej pary łyżew. Najlepiej spiszą się tu egzemplarze proste, aczkolwiek funkcjonalne, które pozwolą nam komfortowo kontynuować trening bez wyrzutów sumienia. Jest to naprawdę niewielki wydatek, dlatego można wyposażyć się w takie łyżwy figurowe już dziś! Dla jeszcze większego ułatwienia, podajemy przydatny w tej kwestii link: https://www.asport.pl/k/292/lyzwy-figurowe/.