W zależności od odmiany, występuje bardzo często w innych kolorach, ale w najpopularniejszej w wersji jest to kolor pomarańczowy, różowy lub czerwony. Tylko piaskowiec szarogłazowy występuje w ciemnych kolorach, czyli szarozielonych, a nawet czarnych. Piaskowiec znajduje swoje zastosowanie też w produkcji płyt okładzinowych, materiałów izolacyjnych i ściernych. Oprócz tego doskonale odnajduje się w przemyśle ceramicznym, szklarskim i hutniczym.
Kominki na zamówienie
Piaskowiec odnalazł swoje zastosowanie też jako element architektury ogrodowej, gdzie tworzyć można rozmaite ławki, fontanny, wykończenia basenów czy nawet stoły. Oprócz tego nie ma problemu by przenieść tę skałę do domu i zbudować z niej parapet zewnętrzny bądź wewnętrzny, a nawet kominek. Na stronie http://piasmar.com/kominki-z-piaskowca, odnaleźć można galerię zdjęć, która przedstawia już zrealizowane projekty. Takie płyty do budowy kominka są tworzone na specjalne zamówienie klienta. Aby móc poprawnie zrealizować takie zamówienie, należy wcześniej zgłosić podstawowe informacje na temat projektu. Potrzebne będą dokładne wymiary, czyli długość, szerokość i grubość elementów. Następnie należy zaznaczyć w jaki sposób ma być obrobiona skała, takich metod jest kilka. Skała może być gładka i matowa, gładka i błyszcząca, chropowata czerwona albo nawet łupana. Ważne też aby wskazać czy krawędzie mają być proste czy też zaokrąglone, to samo dotyczy rogów, które można zrobić w ten sam sposób.
Piękne kominki
Po przejrzeniu galerii zdjęć widać, że kominki idealnie pasują do każdego wnętrza, a każdy z nich jest wykonany na swój oryginalny sposób. Można zauważyć kominy całe zabudowane piaskowcem, które praktycznie zlewają się z tłem, ale dzięki skale dodają otoczeniu eleganckiego uroku. Na kolejnych zdjęciach widać, że komin zabudowany jest do połowy, co również przedstawia się w bardzo ciekawym świetle, a dodatkowo jest umieszczona na dole posadzka z piaskowca, co razem tworzy spójną całość. Zauważyć też można, że nie trzeba ściśle trzymać się prostoty i elegancji, bo nie zaszkodzi wykonać bardziej skomplikowanych wykończeń, jak w dawnych, klasycznych stylach budowlanych. Niektóre kominy nie posiadają jednej dużej płyty, a kilkanaście mniejszych, gdzie wyglądem kominy te przypominają ceglane ich wersje. Praktycznie każdy kominek się od siebie bardzo różni, ich wspólną cechą jest właśnie piaskowiec, który służy jako wielka płyta lub kilka mniejszych, a nawet występuje w roli posadzki położonej przed kominem. Jest to bardzo dobry zbieg aby posadzkę tworzyć właśnie z piaskowca, bo jest to bardzo wytrzymały materiał, który jest odporny na uszkodzenia, które mogą właśnie mieć tam miejsce.