Współczesne metody leczenia oraz większa świadomość społeczna pozwalają na uniknięcie tego problemu.
Najlepszym wiekiem na rozpoczęcie leczenia ortodontycznego jest wiek około 7 lat. Jest to odgórnie przyjęta granica, jednak istnieją przypadki gdzie stomatolog lub pediatra zaleca wcześniejsze konsultacje. W takich przypadkach gabinet ortodontyczny przyjmuje dzieci nawet w wieku 5 lat. Symptomami, które powinny skłonić rodziców do konsultacji jest na przykład zgrzytanie zębami, stałe oddychanie przez usta, nadmiernie wycofana lub wysunięta broda, wada wymowy czy szkodliwe nawyki, tj. ssanie kciuka, gryzienie ołówków i długopisów, obgryzanie paznokci.
Wczesna profilaktyka wad zgryzu może w przyszłości uchronić dziecko przed długotrwałym i kosztownym leczeniem i noszeniem stałego aparatu. Takie leczenie we wczesnych latach życia opiera się na niedopuszczeniu do pogłębiania wad zgryzu. Pełne leczenie można wprowadzić trochę później – po wymianie zębów mlecznych na stałe, czyli około 11-12 roku życia. Warto wspomnieć, że i tutaj czas działa na korzyść małego pacjenta. Im wcześniej rozpoczęte leczenie, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że wystąpi konieczność usuwania niektórych zębów, a efekty leczenia będą łatwiejsze do osiągnięcia i bardziej trwałe. Na konieczność rozpoczęcia leczenia ortodontycznego wskazują takie objawy jak: nadmiernie cofnięte lub wychylone zęby przednie, nadmierne stłoczenie lub zbyt duże szpary między zębami, brak miejsca na niewyrośnięte jeszcze zęby stałe, cofnięty lub wysunięty podbródek.
Aby ostatecznie podjąć decyzję o rozpoczęciu leczenia ortodontycznego najlepiej skontaktować się z odpowiednią kliniką. Jedną z tych bardziej przystępnych dzieciom jest Rock Your Smile www.centrum-ortodontyczne.pl, gdzie można uzyskać porady oraz pełne wsparcie stomatologów i ortodontów.