Zakup karniszy wydaje się prosty. Jednak błędy przy ich określeniu np. ich wymiarów lub montażu będą miały wpływ na funkcjonalność i wygląd okiennych dekoracji. Podstawowa kwestia, jaką trzeba rozstrzygnąć, to wybór karniszy pojedynczych lub podwójnych. Jeśli w pomieszczeniu mają zawisnąć tylko firanki, wybieramy karnisz pojedynczy. Gdy zależy nam na zasłonach i firanach, trzeba kupić karnisz podwójny.
Jak wybrać długość karniszy?
Długość karniszy dobiera się do szerokości okna. By zasłony lub firany ładnie się prezentowały, dobrze, by karnisz wystawał jeszcze ok. 20-30 cm po każdej stronie okna. Do długości samego drążka, trzeba jeszcze doliczyć długość końcówek. Ich wybór jest duży, począwszy od prostych, krótkich, geometrycznych zakończeń, aż do wyraźnych, dłuższych, kilkunastocentymetrowych ornamentów.
Rodzaj karniszy
Dekoracje okien to ogromny przemysł, więc określone mody i trendy dotyczą również karniszy. Nadal popularne i często kupowane są tradycyjne, drewniane karnisze, ale hitem ostatnich lat są np.: metalowe karnisze pokryte powłoką galwaniczną wykończone kryształami lub cyrkoniami. Większość klientów sądzi, że karnisze są dostępne jedynie w standardowych długościach, tymczasem w naszym sklepie przygotowujemy również karnisze na indywidualne zamówienia, w tym również karnisze narożne i wykuszne – mówi ekspert ze sklepu rena.pl.
Kolor karniszy dobiera się do wystroju pokoju i zamierzonego efektu dekoracyjnego. Oprócz naturalnego drewna drążki są dostępne również w kolorach: antracytowym, matowym chromie, z efektem stali, antycznym złocie. W sprzedaży są również mini karnisze o niewielkiej średnicy do tzw. zazdrosek, czyli krótkich firanek przeznaczonych do kuchni czy łazienek.
Częste błędy
Do najczęściej popełnianych błędów przy wieszaniu karniszy należy zbyt mała ilość wsporników. Jest to istotne zwłaszcza przy suto marszczonych zasłonach, pod których ciężarem drążek może się wyginać. Tkanina osadza się na ziemi i zasłona nie prezentuje się już tak okazale jak powinna. Dobrze jest też pamiętać, że kółka lub żabki, na których są wieszane zasłony lub firany trzeba założyć na drążek przed przymocowaniem go do ściany i jeśli drążek jest dzielony dodatkowym wspornikiem, należy je rozłożyć symetrycznie.
Istotna jest także odległość drążka od ściany, a więc zakup wsporników odpowiedniej długości, zwłaszcza jeśli okno ma szeroki parapet, lub pod spodem znajduje się kaloryfer, o który mogłaby haczyć tkanina.
Karnisze kupujemy najczęściej raz na kilkanaście lat. Przed ich zakupem przy okazji urządzania nowego mieszkania, bądź remontu dobrze jest przemyśleć wcześniej zarówno potrzeby funkcjonalne, jak i rodzaj dekoracji okien. W ten sposób unikniemy najczęściej popełnianych błędów, a karnisze będą nam dobrze służyć przez kolejnych kilka lat.