Jak więc sprawić, aby salon robił na domownikach oraz gościach piorunujące wrażenie? Czy korzystniejszym rozwiązaniem jest postawienie na wystrój klasyczny i konserwatywny, czy też zwrócenie się w drugim kierunku oraz podążanie za nowoczesnymi trendami?
Styl klasyczny jest wysoce specyficzny – w jego przypadku bowiem cały obiekt mieszkalny powinien być utrzymany w identycznym stylu. Jeżeli bowiem z salonem wyłożonym dębowymi panelami, w którym stoją antyczne meble drewniane, sąsiadować będzie kuchnia stylu futurystycznym, miejsce takie będzie stwarzało wrażenie niedopasowanego do reszty, co może psuć całokształt jego odbioru. Trendy nowoczesne pozwalają natomiast na eksperymentowanie z kolorami, kształtami i nurtami architektonicznymi, a więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby każdy pokój (z salonem włącznie) posiadał własną, głęboko zakorzenioną duszę oraz opowiadał własną historię.
Kiedy oglądamy katalogi lub magazyny architektoniczne, z pewnością zauważymy, że jeżeli w danym domu panuje styl klasyczny, każdy element wystroju zdaje się do podkreślać – od marmurowych schodów prowadzących na wyższe piętro, poprzez drewniane, kunsztownie zdobione meble, aż po elementy wykończeniowe utrzymane w stylu z epoki. Nie ma tu mowy o eksperymentach czy zaskakujących rozwiązaniach, całość ma być bowiem spójna, przewidywalna, ale też jednocześnie pokazywać wyjątkowo wysublimowany gust właściciela. Łatwo więc zapewne zgadnąć, że urządzanie zarówno salonu jak i całego obiektu mieszkalnego w taki sposób wiązać się może z niemałymi kosztami, na które musimy być przygotowani.
Całkowicie inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku wyboru nowoczesnych mebli do salonu – mogą one bowiem być wykonane z plastiku, szkła lub imitacji drewna, które są znacznie tańsze. Pozwala to także na większą swobodę w realizacji własnej wizji idealnego wnętrza. Możemy także zdecydować się na popularny szczególnie w krajach skandynawskich styl minimalistyczny, w przypadku którego ilość elementów dekoracyjnych oraz umeblowania ograniczona jest do absolutnego funkcjonalnego minimum.
Wybór mebli warunkować powinna także ilość dostępnego w salonie miejsca – powinien on sprawiać wrażenie przestrzennego i komfortowego pomieszczenia, a więc nadmierne zagracenie go meblami, niezależnie w jakim stylu są one utrzymane, może przynieść efekt odwrotny od zamierzonego. Jeżeli nie jesteśmy pewni, w jakim kierunku należałoby się zwrócić, zawsze istnieje możliwość skorzystania z porady projektanta wnętrz, który po zaznajomieniu się zarówno z metrażem jak i obecnym stylem naszej przestrzeni mieszkalnej doradzi rozwiązanie, które z całą pewnością nas usatysfakcjonuje i oszołomi gości. Do ceny urządzenia salonu będziemy musieli jednak w takiej sytuacji doliczyć dodatkową opłatę za usługi eksperta.