Podstawowe błędy
Dotyczą one nie tylko wina półwytrawnego, ale każdego i ogólnej sztuki serwowania wina. Oczywiście z zasady wino towarzyszy daniu, jednak w praktyce często jest swoistym „daniem głównym”. Dlatego niczego nie powinniśmy pozostawiać przypadkowi. Podstawowymi błędami, jakie popełniamy nalewając wino jest pojemność kieliszka. Zbyt mały kieliszek nie pozwala winu uwolnić swojego aromatu. Nie pozwala też nam nim pokręcić, poruszać, by wydobyć pełen bukiet smaków. Choć każde wino ma swój ulubiony rozmiar, to żadne nie lubi ciasnoty.
Kolor gra główną rolę
Każdy kolor wina powinno się podawać w innych kieliszkach. Półwytrawne wina białe pasują do smukłych, dość wysokich kieliszków. Nie muszą mieć one pękatych kształtów. Z kolei półwytrawne wina czerwone powinny mieć nieco więcej miejsca, a przy tym nie powinny być podawane w zbyt wysokich kieliszkach. Wino czerwone jest nieco mocniejsze niż białe, a zatem musi mieć więcej miejsca by uwolnić całkowicie swój ukryty charakter.
Temperatura ma znaczenie
Oczywiście, wino półwytrawne może zostać nalane do odpowiedniego kieliszka, ale jeżeli będzie miało złą temperaturę, zepsuje cały smak. Jeżeli więc dobierzemy już odpowiednie naczynie do naszego rodzaju trunku, musimy zadbać o to, aby zostało odpowiednio przygotowane. Półwytrawne wino białe zwykle podawane jest na początku obiadu, a jego temperatura waha się w granicach 8-10oC. Czerwone natomiast winno być podawane w temperaturze pokojowej, około 18-20oC. Zwykle pojawia się podczas dań głównych.
Te kilka zasad służy jedynie za poradę, gdyż każde wino powinno być odpowiednio traktowane i nie może być używane w konkretnych warunkach. Po więcej sekretów z życia wina warto zajrzeć na stronę wineavenue24.pl, gdzie eksperci winni są wytłumaczyć każdy rodzaj z osobna. Bon appétit!