×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 360.
wtorek, 12 listopad 2019 10:27

Jak zaprojektować kuchnię?

Napisał
Projektowanie kuchni Projektowanie kuchni

Kuchnia jest najbardziej wymagającym pod względem projektowania pomieszczeniem w całym domu. Trzeba tu wziąć pod uwagę wszystkie media, ich wymiary, dostępność i zapewnienie zasilania. Co więcej, po zakończonej aranżacji wszelkie zmiany będą niosły za sobą dużo pracy, a więc mamy tu dodatkową presję.

Jeśli jednak nasz projekt kuchni będziemy wykonywać krok po kroku, cała aranżacja ma szansę zakończyć się sukcesem. Jakie to kroki? Służymy odpowiedzią poniżej.

Jak zaprojektować kuchnię?

Kuchnia jest najbardziej wymagającym pod względem projektowania pomieszczeniem w całym domu. Trzeba tu wziąć pod uwagę wszystkie media, ich wymiary, dostępność i zapewnienie zasilania. Co więcej, po zakończonej aranżacji wszelkie zmiany będą niosły za sobą dużo pracy, a więc mamy tu dodatkową presję. Jeśli jednak nasz projekt kuchni będziemy wykonywać krok po kroku, cała aranżacja ma szansę zakończyć się sukcesem. Jakie to kroki? Służymy odpowiedzią poniżej. 

Szukanie inspiracji do aranżacji kuchni

Projekt kuchni rozpoczynamy od najprzyjemniejszej czynności: szukania inspiracji. W tym celu warto przejrzeć zdjęcia gotowych kuchni dostępnych w sieci i zebrać je w jednym folderze, dzięki czemu będziemy wiedzieć, do czego zmierzamy. Zdjęcia nie muszą zawierać konkretnego, gotowego zestawu, który chcemy mieć. Chodzi raczej o styl i kolorystykę, jakich mamy się trzymać. Może to być sam kolor, wyjątkowe uchwyty, oryginalna lampa czy też typ frontów. Ważne, aby w naszej głowie powstał zamysł. Dobrym rozwiązaniem jest też stworzenie tablicy inspiracji, na którą będzie można zerkać w dowolnej chwili i dodawać lub odejmować zdjęcia. 

Pomiar kuchni

Po zdobyciu inspiracji trzeba przejść do bardziej konkretnej pracy, czyli pomiarów. Sprawdzamy długość każdej ściany, każdej wnęki i każdego załamania. Potrzebne nam też będą wymiary otworów okiennych, parapetów, otworów drzwiowych i wysokość pomieszczenia. Zaznaczamy odpływy, gniazdka elektryczne, włączniki światła, rury c. o. i kratki wentylacyjne. Do zebrania dokładnych pomiarów wystarczy nam miara lub dalmierz, kartka i ołówek. 

Rozplanowanie urządzeń AGD

Mając wszystkie wymiary kuchni, możemy stworzyć rzut. Wykonujemy go przy użyciu specjalnego programu komputerowego lub po prostu karki papieru milimetrowego i ołówka. To czas na rozplanowanie urządzeń AGD i sprzętów, wśród których znajdziemy: lodówkę, zmywarkę, zlewozmywak, piekarnik oraz płytę grzewczą i okap. Ta lista może być jednak dłuższa i zawierać na przykład kuchenkę mikrofalową, ekspres do zabudowy, młynek do odpadów czy też chłodziarkę na wino. Projektując kuchnię, przyjmujemy, że większość szafek kuchennych ma głębokość 60 cm. Jeśli w planach mamy wstawienie wyspy kuchennej lub półwyspu, trzeba pamiętać, że przejście pomiędzy zabudową powinno wynosić co najmniej 90 cm. 

Blat roboczy i szafki kuchenne

Poziom blatu roboczego w kuchni powinien być dostosowany do wzrostu właścicieli, przy czym na uwadze trzeba też mieć wysokość parapetu okiennego (o ile znajduje się w linii zabudowy). Wysokość frontu meblowego to 72 cm, natomiast wysokość nóżek lub cokołu można dobrać indywidualnie, podobnie jak szerokość blatu (od 2 cm w górę). Wiszące szafki mogą być otwierane tradycyjnie, w bok, lub też uchylać się do góry. Odległość pomiędzy blatem kuchennym a wiszącymi szafkami wynosi zwykle od 55 do 65 cm. 

O czym trzeba pamiętać, planując ustawienie płyty gazowej i lodówki dwudrzwiowej w kuchni?

Na koniec dodajmy jeszcze kilka wskazówek i porad, które mogą się okazać przydatne podczas projektowania kuchni. Ruszt płyty gazowej ma wysokość od 3 do 5 cm i warto to wziąć pod uwagę przy ustalaniu wysokości blatu kuchennego. Lodówka dwudrzwiowa nie może stać bezpośrednio przy ścianie, gdyż kąt otwarcia jej drzwi wynosi 160 stopni. Jej fronty muszą być też wysunięte w stosunku do zabudowy. Kostkarka i dozownik wody wymagają zaplanowania przyłącza wody. 

Piekarnik z kuchenką mikrofalową i zlew podwieszany, czyli dwie wskazówki na zakończenie

Dolna krawędź piekarnika z kuchenką mikrofalową w zabudowie nie może znajdować się wyżej niż 140 cm. Jak uzyskać taki efekt? Wybieramy piekarnik kompaktowy o wysokości 45 cm lub też tradycyjny piekarnik obniżamy o około 15 cm. Planując zamontowanie zlewu podwieszanego, warto wiedzieć, że blat z drewna lub laminatu nie nadają się do tego celu. Tu trzeba zastosować blat z konglomeratu, kompozytu lub kamienia. Na https://www.dekoportal.pl/pomieszczenia/kuchnia znajdziecie jeszcze więcej porad i wskazówek dotyczących projektowania kuchni.

Twój lifestyle

Budowanie porozumienia między młodszymi a starszymi członkami rodziny

Budowanie porozumienia między młodszymi a starszymi członkami rodziny

Konflikty pokoleń są naturalnym elementem życia rodzinnego, wynikającym z różnic w wartościach, stylach życia i doświadczeniach między młodszymi a starszymi czytaj dalej
10 niezawodnych trików, które ułatwią codzienność każdej kobiety

10 niezawodnych trików, które ułatwią codzienność każdej kobiety

Codzienność bywa pełna wyzwań, ale odpowiednie podejście i kilka praktycznych wskazówek mogą znacząco ułatwić życie. Poniżej przedstawiamy sprawdzone triki, które czytaj dalej
Franczyza jako bezpieczny start w biznesie

Franczyza jako bezpieczny start w biznesie

Coraz więcej osób decyduje się na rozpoczęcie własnego biznesu w modelu franczyzowym. Ta forma działalności cieszy się ogromną popularnością, ponieważ czytaj dalej
Szczęśliwy związek - jak go stworzyć

Szczęśliwy związek - jak go stworzyć

Szczęśliwy związek to marzenie wielu osób. Aby jednak osiągnąć harmonię i zadowolenie w relacji, konieczne jest zaangażowanie obu stron. Kluczowe czytaj dalej
Jak zadbać o zdrowie jesienią? – Sprawdzone metody

Jak zadbać o zdrowie jesienią? – Sprawdzone metody

Jesień to piękna pora roku, pełna kolorów i wyjątkowego nastroju. Niestety to również czas, w którym spada poziom naszej odporności, czytaj dalej
Wybór odpowiedniej szkoły budowlanej

Wybór odpowiedniej szkoły budowlanej

Decyzja o wyborze ścieżki edukacyjnej jest kluczowa dla każdego, kto marzy o pracy w branży budowlanej. Szkoły budowlane, technika budowlane czytaj dalej
  • 1