Praktycznie nie ma już domu, w którym nie byłoby komputera. Dziś są to przeważnie przenośne laptopy, ale one również muszą gdzieś leżeć i trzeba przy nich wygodnie siedzieć. Ponadto biurko to obowiązkowy mebel w pokoju dziecka chodzącego już do szkoły. Żeby spełniało ono jak najlepiej swoje funkcje, jego wybór musi być przemyślany. Jak wybrać odpowiednie biurko? Oto 3 pytania, na które trzeba sobie odpowiedzieć przed wyborem biurka.
1. Do czego potrzebujemy biurka?
Przede wszystkim konieczne jest określenie funkcji, jakie ma spełniać nasz mebel. Czy ma służyć tylko to pracy na komputerze, czy też do innych celów? A może ma to być biurko dla dziecka, przy którym będzie zarówno spędzało czas przy komputerze, jak i odrabiało lekcje? Biurko do komputera powinno posiadać wysuwaną półkę na klawiaturę i mysz, jeśli mamy komputer stacjonarny. Przyda się też przynajmniej szuflada na rzeczy potrzebne do pracy czy do samego komputera. Dziecku zaś przyda się szafka na podręczniki, zeszyty i inne pomoce naukowe oraz szuflada na szkolne przybory, których maluch nie musi nosić codziennie w piórniku.
2. Gdzie będzie stało biurko?
Obowiązkowo przed zakupem biurka należy ustalić również miejsce, gdzie będzie ono stało. Może stać w sypialni, pokoju dziennym, salonie czy nawet specjalnym pomieszczeniu – gabinecie do pracy w domu. Biurko dla dziecka będzie zaś stało - rzecz jasna - w jego pokoju. Jednak nie chodzi tylko o pomieszczenie. Jeśli wiemy już, w którym pokoju chcemy ustawić biurko, musimy wybrać w nim odpowiednie miejsce. Biurko powinno stać w miejscu łatwo dostępnym, z przestrzenią dla krzesła obrotowego, by łatwo było przy nim siadać i od niego wstawać. Istotne jest także oświetlenie miejsca.
Przy biurku stojącym pod oknem można pracować w ciągu dnia, korzystając ze światła dziennego. Jednak na wieczór potrzebne będzie dobre oświetlenie, co może wiązać się z koniecznością zakupu specjalnej stojącej lampki. Konieczne jest więc również, by w miejscu ustawienia biurka, był dostęp do gniazdka elektrycznego. Podłączenia do prądu będzie wymagała bowiem nie tylko lampka, ale przede wszystkim komputer. Na koniec warto pamiętać o dopasowaniu biurka do pozostałego wyposażenia pomieszczenia, w którym będzie stało.
3. Jakie ma być to biurko?
W odpowiedzi na to pytanie, pomoże częściowo odpowiedź na poprzednie. Znając miejsce, w którym ustawimy biurko, możemy określić, jakiej wielkości musi ono być. Ustalając wysokość mebla musimy wziąć pod uwagę nasz wzrost, a w przypadku biurka dla dziecka – jego wzrost i wiek oraz to, że ono cały czas rośnie.
Dla siedmiolatka wystarczy biurko o wysokości 55 cm, jednak warto kupić nieco wyższe lub z regulowaną wysokością, aby posłużyło przynajmniej na kilka lat. Wybierając mebel dla dziecka zwróćmy też uwagę na możliwość ustawienia blatu pod pewnym kątem do czytania czy pisania. Wielkość blatu również jest bardzo istotna. Jeśli na biurku ma stać nie tylko komputer, ale i drukarka czy lampka, blat musi być większy. Dzieci zaś muszą mieć obok komputera miejsce na rozłożenie wszystkich pomocy naukowych. I w końcu, musimy zdecydować, co chcemy przechowywać w biurku, by wiedzieć, czy wystarczy szuflada czy przyda się również szafka.
Wybierając biurko warto kierować się nie tylko miejscem jego ustawienia, ale także komfortem i zdrowiem swoim lub dziecka. Ponad połowa dzieci w wieku szkolnym ma krzywe kręgosłupy i problemy ze wzrokiem. Wszystko przez siedzenie w zły sposób i właśnie źle dopasowane biurka. Istotne jest takie dopasowanie biurka oraz krzesła, by siedziało się przy nim prosto i wygodnie.
Własnego wyboru możesz dokonać np. w sklepie FORM.PL