Dzisiaj w sklepach można znaleźć szeroką gamę różnych rodzajów krzeseł do pracy przy biurku. Warto jednak zaznaczyć, że nie wszystkie z nich są dobrym zakupem. Dlaczego? Przede wszystkim mogą nie dawać właściwego podparcia dla pleców użytkownika, a tym samym mogą przyczyniać się do pogłębienia dolegliwości ze strony kręgosłupa.
Czym zatem powinien cechować się dobry fotel biurowy? Zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem!
Ergonomia ma znaczenie
Przede wszystkim dobry fotel biurowy powinien wyróżniać się ergonomią, czyli powinien być przystosowany do warunków pracy. Oznacza to, że musi mieć on odpowiednią, ergonomiczną konstrukcję. Co dokładnie kryje się za tym terminem?
Ergonomiczny fotel biurowy powinien przede wszystkim cechować się:
-
odpowiednim wyprofilowaniem oparcia – powinno być lekko wcięte w okolicy lędźwiowej pleców, aby dopasować się do ich profilu
-
właściwą głębokością siedziska – nie powinno być ono ani za głębokie, ani za płytkie, ponieważ tylko wtedy pozwoli na przyjęcie właściwej pozycji
-
obecnością podłokietników – zapewniają podparcie dla ramion podczas pracy przy biurku
-
szeroką regulacją elementów – dzięki temu można łatwo dopasować go do swojej sylwetki dla maksymalnego komfortu
Właśnie dlatego najlepiej fotele biurowe kupować stacjonarnie – możemy wtedy przymierzyć się do danego modelu, wyregulować go zgodnie ze swoimi potrzebami, aby sprawdzić, czy rzeczywiście będzie siedziało się na nim wygodnie.
Podczas korzystania z ergonomicznego fotela biurowego plecy powinny być w całości oparte o oparcie, a nogi powinny być zgięte w kolanach w kącie 90 stopni. Stopy powinny spoczywać na podłodze albo na specjalnej podkładce. Ramiona powinny być oparte o podłokietniki.
Nie zapomnij także o odpowiednich materiałach!
Jeśli chcemy zdecydować się na kupno dobrego krzesła biurowego, nie powinniśmy też zapominać o jeszcze jednej ważnej kwestii, a mianowicie o materiałach, z którego mebel ten ma być wykonany.
Zdecydowanie najlepszym zakupem będzie krzesło wykończone tkaninami, na przykład o splocie płóciennym, welurowym albo przewiewnymi siatkami. Skóra, chociaż prezentuje się elegancko, nie zapewni nam tak dużego komfortu przy długotrwałej pracy w pozycji siedzącej.