Alergia na mleko to uczulenie na alergen, czyli w tym przypadku białko mleka krowiego. Może objawiać się w różny sposób. Po zdiagnozowaniu choroby warto jak najszybciej rozpocząć odpowiednie postępowanie, aby przywrócić dziecku dobre samopoczucie, które znacząco wpływa na jego rozwój.
Objawy alergii pokarmowej u dziecka
Alergia na białko mleka krowiego objawia się przede wszystkim od strony układu pokarmowego, ale nie tylko. Może dawać także symptomy skórne, jak wysypka, zaczerwienienie czy powstawanie krostek na policzkach.
Do objawów typowo pokarmowych zaliczamy ból brzuszka, wzdęcia, kolki, biegunki oraz częste ulewanie, a nawet wymioty. Dodatkowo maluszek może być rozdrażniony, płaczliwy i gorzej spać. U niektórych dzieci zauważa się zahamowanie przybierania na wadze, co jest złe z punktu widzenia rozwoju i zdrowia dziecka.
Ważnym postępowaniem w przypadku alergii na białko mleka krowiego i pojawiających się z jej powodu zmian skórnych jest używanie odpowiednich kosmetyków, które są nie tylko delikatne, ale również mają działanie lecznicze. To tzw. emolienty.
Jak walczyć z alergią na białko mleka krowiego u dziecka?
Maluszki karmione naturalnie wbrew pozorom nie muszą być odstawiane od piersi, ponieważ wystarczy, że matka przejdzie na dietę bezmleczną, aby wszystkie uciążliwe objawy alergii zostały złagodzone. Natomiast u dzieci karmionych sztucznie, czyli mlekiem modyfikowanym jedynym rozwiązaniem jest zmiana mleka.
W przypadku alergii pokarmowej na białko mleka krowiego występującej u małego dziecka karmionego mlekiem modyfikowanym, lekarze zalecają zmianę podawanej mieszkanki na mleko specjalne – np. Nutramigen.
Nutramigen przede wszystkim dostarcza maluszkowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych, a dodatkowo łagodzi nieprzyjemne objawy związane z alergią na białko mleka krowiego. Mleko dostępne jest w różnych wariantach dostosowanych do wieku dziecka i jego aktualnych potrzeb pokarmowych.
Więcej informacji na temat tego mleka znajduje się na stronie www.nutramigen.pl.