Piękny uśmiech jest nie tylko podstawą estetyki twarzy – to element zasadniczy całego wyglądu, ale ludzi, którzy taki olśniewający uśmiech prezentują otoczeniu nie spotykamy zbyt często. Stomatologia estetyczna, czyli dział stomatologii zajmujący się wyglądem zębów, jest w naszym kraju tą dziedziną medycyny, która ma przed sobą wielką przyszłość.
Zębów brak – Polaka znak?
Rozciągnięta w grymasie wąska linia złączonych ust – takim uśmiechem najczęściej obdarzają nas napotkani na drodze rodacy. Braki w uzębieniu, nieprawidłowości w zakresie koloru zębów i dziąseł czy niedoskonały kształt zgryzu, to deficyty ukrywane za zamkniętymi wargami. Jakże często pięknie umalowane usta kobiet czy bujne wąsy męskie ukrywają rozchwiane żółtobrązowe pieńki wychylające się z dziąseł, nierzadko znajdujących się w równie fatalnym stanie! Taki wygląd jest udziałem nie tylko mało świadomych osób z brakami w edukacji zdrowotnej – niejeden polityk czy artysta występujący w telewizji powinien natychmiast skorzystać z porad i usług stomatologa estetycznego!
Nowy uśmiech – to możliwe!
Wszelkie niedoskonałości i braki w zakresie uzębienia można i należy leczyć. Konieczność leczenia wymusza realne zagrożenie groźnych powikłań zdrowotnych, jakie za sobą pociągają ubytki w uzębieniu lub permanentne stany zapalne. Ale obok tego warto zadbać również o wygląd uzębienia. Specjaliści od estetyki stomatologicznej dysponują obecnie takimi możliwościami technicznymi i tak bardzo zaawansowaną wiedzą, że potrafią dokonać rewolucyjnych wręcz zmian w wyglądzie zębów. Z zabiegów może skorzystać każdy – wystarczy tylko chcieć.
Oczywiście różna jest skala, a co za tym idzie również koszt usług, ale nie może to być powód do nic nierobienia - narzekanie na kolor czy kształt zębów niczego nie zmieni, a jeszcze bardziej pognębi właściciela niedoskonałego uśmiechu. Tylko wizyta u specjalisty i podjęcie decyzji o leczeniu mogą dać pożądane rezultaty.
Stomatologia estetyczna - rodzaje usług
Poprawę uśmiechu należy rozpocząć od diagnozy – pierwsza wizyta u stomatologa estetycznego to czas na diagnostykę i opracowanie planu leczenia. Specjalista oceni stan i wygląd zgryzu a następnie dobierze rozwiązania, które przywrócą uzębieniu naturalny, piękny wygląd.
Wśród zabiegów najczęściej planowanych i wykonywanych w gabinetach stomatologii estetycznej spotykamy:
Wybielanie zębów
Przeprowadza się je różnymi metodami. W gabinecie lekarz robi to, używając lampy Beyond i specjalnego preparatu. Zabieg jest krótki, a jego efekty utrzymują się nawet trzy lata. Inny sposób wybielania to tak zwana metoda nakładkowa – pacjent przez kilka tygodni sam w warunkach domowych stosuje żel wybielający, który umieszcza w odcisku zgryzu, który wcześniej wykonał stomatolog.
Zabiegi wybielania stosuje się również w przypadku uzębienia martwego, które znacznie zmieniło swoją barwę.
Licówki i korony
Nałożenie na ząb cienkiej płytki – licówki wykonanej z porcelany lub kompozytu jest prostym sposobem na zamaskowanie wszelkich niedoskonałości. Podobnie jak schowanie nierównego czy zniszczonego zęba pod koroną. Hollywoodzkie uśmiechy w większości przypadków uzyskano poprzez nałożenie licówek lub koron na wszystkie zęby. Zabieg nie jest trudny, ale dość kosztowny. Jednak efekt wart jest każdych pieniędzy.
Implanty
Implantologia nie jest wprawdzie działem stomatologii estetycznej, ale są ze sobą ściśle powiązane. Stomatologia estetyczna korzysta z usług specjalistów od implantów, bo niemożliwe jest uzyskanie nieskazitelnego uśmiechu z widocznymi ubytkami.
Dzięki postępowi w zakresie implantologii można przywracać uzębienie nawet w przypadkach całkowitego braku zębów. Oczywiście doprowadzenie do stanu bezzębia to ostateczność, więc najlepiej uzupełniać wszystkie ubytki, nawet te, które są niewidoczne dla otoczenia. Brak zębów może nadmiernie obciążać pozostałe zęby i powodować nierówne ścieranie czy przemieszczanie się.
Piaskowanie
To zabieg mający na celu usunięcie osadów z kamienia oraz przebarwień. Specjalny piasek dentystyczny pod dużym ciśnieniem wygładza zęby i usuwa kamień. Zabieg powinno się powtarzać co najmniej raz do roku.
Zwykłe odkamienianie jest zabiegiem refundowanym przez NFZ i przynajmniej takie minimum każdy z nas jest winien swojemu śmiechowi.