Współcześnie coraz więcej uwagi poświęca się zagrożeniom, jakie wiążą się z niekontrolowanym korzystaniem z Internetu. Wśród nich bardzo duży problem stanowi internetoholizm, który powoli staje się jednym z najpowszechniejszych nałogów w XXI wieku. Uzależnienie od komputera i Internetu dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety, młodszych i starszych. Szczególnie niebezpieczne jest w przypadku dzieci. Podpowiadamy, jak rozpoznać uzależnienie od komputera i się przed nim chronić.
Jak chronić dzieci przed uzależnieniem od komputera?
Choć internetoholizm może dotknąć dosłownie każdego, kto korzysta z komputera, szczególne zagrożenie stanowi w przypadku dzieci. Choć dorośli również bardzo często potrafią "odpłynąć" w wirtualnym świecie, starsze pokolenie dorastało jeszcze w czasach, gdy technologia była niedostępna, dlatego miało możliwość, by w pierwszej kolejności wykształcić tradycyjne kompetencje. Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku dziecka, które sięga po notebooka lub tablet, jeszcze zanim nauczy się pisać i liczyć ręcznie.
Nie oznacza to, rzecz jasna, że powinno się całkowicie zabraniać korzystania z nowoczesnych urządzeń. Bardzo ważna jest jednak kontrola tego, ile czasu najmłodsi spędzają przed komputerem oraz wybór odpowiednich treści. Na rynku jest dostępnych wiele ciekawych pozycji - gry edukacyjne, zręcznościowe, przygodowe, gry dla dziewczyn ubieranki - trzeba jednak uważać na klasyfikację wiekową oraz ewentualne drastyczne sceny.
Jak rozpoznać uzależnienie od komputera?
Komputer potrafi działać jak narkotyk. Osoby uzależnione od korzystania z komputera czy Internetu wszystkie swoje aktywności życiowe zaczynają podporządkowywać tej czynności. Także w chwilach, gdy nie mogą skorzystać z komputera intensywnie o nim myślą. To prowadzi do zapominania o innych zainteresowaniach, a także zaniedbywania codziennych obowiązków i więzi międzyludzkich. Osoby uzależnione od komputera i Internetu, podobnie jak inni uzależnieni, cierpią na silne wahania nastrojów, chandrę, a nawet depresję. Towarzyszy temu silne rozdrażnienie, a nawet agresja, gdy ktoś "przeszkadza" w nałogu - na przykład próbuje zabrać komputer czy nakłania do wyjścia ze znajomymi.
W jaki sposób leczyć internetoholizm?
Na początku warto wyznaczyć sobie jasne limity korzystania z komputera. Jest to niezbędne w przypadku dzieci, które poświęcają zbyt dużo czasu na Internet czy granie w gry. Gdy samodzielne próby walki z nałogiem nie przynoszą skutków, konieczna może być wizyta u specjalisty. W takim przypadku warto zgłosić się do poradni psychologicznej.