W latach 90. popularne było montowanie w oknach masywnych rolet rzymskich oraz aluminiowych żaluzji. Ich wybór był jednak niewielki, a żaluzje i tak uzupełniano firanami i zasłonami. Przez długi czas rolety, plisy czy panele zarezerwowane były wyłącznie dla pomieszczeń biurowych lub przestrzeni użyteczności publicznej. Obecnie rozwiązania te śmiało wkraczają do mieszkań, tworząc alternatywę dla dotychczasowych opcji.
Rolety
Rolety mają niezaprzeczalnie wiele zalet. Nie tylko chronią wnętrze przed światłem, pozwalając na dowolną regulację jego przepływu, ale również optycznie powiększają mieszkanie. Można nimi sterować zarówno manualnie, jak i automatycznie. W tym drugim przypadku dużym plusem jest możliwość wyposażenia napędu rolety w czujnik słoneczny. Montowany na elewacji budynku w razie potrzeby aktywuje rolety wewnętrzne, chroniąc wnętrze domu przed promieniowaniem UV. Najbardziej popularne są wolnowiszące rolety materiałowe, które zaciemniają mieszkanie do 70 proc. Wielu producentów stosuje materiał wzbogacony srebrzeniem albo gumowaniem – takie rolety niemal całkowicie zatrzymują promienie słoneczne. Rolety wolnowiszące dostępne są w wersji nakładanej (montujemy je wtedy na zaczepy) i przykręcanej do okna ściany, muru lub sufitu. Do wyboru mamy też modele materiałowe w kasecie, które mocuje się do listwy przyszybowej. Szerokość prowadnic w takich roletach wynosi 30 mm. Wykonane są z PCV, a montuje się je bezinwazyjnie, za pomocą mocnej taśmy piankowej.
Roletami transparentnymi idealnie podkreślimy nowoczesne wnętrza mieszkań, zwłaszcza gdy skomponujemy je z kolorystyką ścian i mebli. Ich atutem jest to, że rozpraszają światło, które dzięki temu nie razi oczu i nie nagrzewa zbytnio pomieszczenia. Interesującym rozwiązaniem są również rolety typu dzień/noc zbudowane z naprzemiennych pasów materiału oddzielonych tkaninami przepuszczającymi promienie. Podczas zwijania pasy nachodzą na siebie, a to pozwala na swobodne regulowanie przepływem światła. Co ciekawe, niektóre modele rolet pokrywane są antyelektrostatycznym impregnatem, który zapobiega nadmiernemu osadzaniu się kurzu na ich powierzchni.
Plisy
Wśród plis szczególnie wyróżniają się te przeznaczone do okien dachowych. Wyposażone są w prowadnice boczne, więc bez problemu zamontujemy je w oknach pod dowolnym kątem nachylenia. Nie bez znaczenia jest również możliwość stosowania ich w oknach o kształtach niestandardowych, na przykład trójkątnych lub trapezowych. Plisy można zatrzymać w dowolnym momencie, zaciągając je od góry albo od dołu – w ten sposób oświetlimy tylko wybrany fragment pokoju. Szerokość standardowej tkaniny plisowanej wynosi 20 mm. Dostępne są również modele przypominające plaster miodu, zbudowane z dwóch nachodzących na siebie plis – wtedy szerokość tkaniny wynosi 25 mm. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość całkowitego ukrycia sznurków wewnątrz tkaniny.
Panele
To rozwiązanie to nic innego jak gładkie ekrany z tkaniny, obciążone u dołu listewką nadającą panelom sztywności. Panele mocować możemy na drążku lub na szynie, choć najlepiej zastosować specjalny karnisz panelowy. Sterujemy nimi za pomocą sznurka, pręta lub ręcznie. Panele są przy tym niezwykle ozdobne. Te z usztywnianej, półprzezroczystej tkaniny doskonale nadają się do sypialni, gdzie z powodzeniem zastąpią zwiewne, batystowe firanki.
Na szczególną uwagę zasługują nowoczesne, pełniące głównie funkcję dekoracyjną panele ażurowe. Przedostające się przez nie światło tworzy na podłodze i ścianach ciepłe, subtelne refleksy. Zdobione są przede wszystkim motywami roślinnymi i geometrycznymi, choć spotkać możemy również wzory zupełnie abstrakcyjne. Panele ażurowe mogą posłużyć także jako lekka i elegancka ścianka działowa między kuchnią a jadalnią, zastępując tym samym wyspę lub częściowo ją zasłaniając – więcej na temat wysp kuchennych przeczytać można np. na stronie Zmieniamy Miasto.
Żaluzje
Kojarzone z aluminiowymi modelami lat 90., dziś żaluzje przeżywają swoisty renesans. Dostępne na rynku modele dzielimy przede wszystkim na pionowe i poziome – oba rozwiązania spełniają te same funkcje, a wybór orientacji lameli zależy wyłącznie od naszych upodobań estetycznych. Szerokość pojedynczej lameli jest różna. W ofercie producentów spotkamy delikatne listewki 16 mm, klasyczne 25 mm lub nowoczesne 50 mm – te ostatnie prezentują się szczególnie efektownie na większych powierzchniach. Żaluzje pionowe nadają się przede wszystkim do okien dużych, a szerokość lameli wynosi w ich przypadku 89 mm.
W ostatnim czasie bardzo popularne są żaluzje bambusowe, które wprowadzają do wnętrza nutę orientu. Dzięki temu, że ich lamele prasowane są pod dużym ciśnieniem i pokrywane odpowiednim impregnatem, mogą być stosowane również w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, na przykład w kuchni czy w łazience. Żaluzje drewniane bez trudu wkomponują się w aranżację w stylu skandynawskim, industrialnym czy retro. Najczęściej wykonane są z lipy kanadyjskiej, choć można zamówić modele zrobione z innych gatunków drzew. Poza bambusem i drewnem do wykonania żaluzji wykorzystuje się też tradycyjne aluminium, skórę i PCV.