Dzięki temu uzyskamy pewność, że płacimy za produkt wysokiej jakości. Bo warto to zaznaczyć – dobrze wykonane rękodzieło nie odbiega od sklepowych standardów. Wyróżnia się jedynie oryginalnością i niepowtarzalnością każdego egzemplarza. Jeśli twórcy mają swój własny sklep internetowy z ręcznie robioną biżuterią, konkretną markę i jubilerską wiedzę, możemy oczekiwać, że ich prace zaspokoją nasze potrzeby.
Kupując rękodzieło nie tylko wspieramy rodzimych twórców i małe biznesy, ale także zyskujemy piękne przedmioty o unikalnym charakterze. I choćby dlatego warto się przekonać do produktów handmade.
Garderoba - praktyczne porady, które pozwolą nam lepiej o nią zadbać
Oto praktyczne porady, które pozwolą nam lepiej zadbać o kompletowanie garderoby:
- Kiedy ubrania na pawlaczy złapały niemiłą woń - należy wiedzieć, że zapach zniknie, kiedy wypierzemy rzeczy w detergencie z dodatkiem sody oczyszczonej lub proszku do pieczenia (w proporcji: 1 łyżeczka na 1 łyżkę proszku do prania)
- Zamszowe lub nubukowe pantofle - odświeżymy je suchym szamponem do włosów. Odkurzmy buty, a potem spryskajmy je szamponem. Odczekajmy 3-4 minuty czasu i wyszorujmy starą, suchą szczoteczką do zębów (najlepiej miękką). Dzięki temu zabiegowi będą jak nowe.
- Guziki z czterema dziurkami - należy wiedzieć, że nie odpadną zbyt szybko od kurtki czy prochowca, kiedy przyszyjemy najpierw dwie dziurki, skończymy węzełkiem i obetnijmy nitkę, a potem przyszyjmy dwie kolejne. Jeśli jedna nitka puści, druga i tak przytrzyma guzik. Możemy również zamiast zwykłej nitki użyć nici dentystycznej.
- Buty na koturnie - piasek jaki zebrał się w plecionce, usuniemy suszarką, chłodnym nawiewem. Zabrudzenia wyczyścimy starą szczotką do zębów zwilżoną w roztworze zwykłego szamponu (1:1).
- Prochowiec - kiedy wiecznie wygląda jak pognieciony, wtedy lekko spryskajmy go czystą wodą i przynajmniej na 1 godzinę czasu włóżmy do zamrażalnika. Dzięki temu wilgoć równomiernie się rozłoży na całej powierzchni tkaniny. Po wyjęciu błyskawicznie rozprasujemy wszelkie zagniecenia. Dodatkowo, jeśli chcemy go uprać, wsypmy do pralki 1 łyżkę mielonego pieprzu. Prochowiec nie wyblaknie.
- Lamówki (zrobimy je samodzielnie) - należy wiedzieć, że jeśli zostały nam kawałki tkanin, które są na tyle duże, że szkoda ich wyrzucić, ale tak małe, że nie wiadomo, do czego je wykorzystać - przeznaczy je na lamówki, które nadadzą nowy wygląd naszej garderobie. Resztki tkanin potnijmy na paski o szerokości 2-3 cm (najlepiej ze skosu, pod kątem 90 stopni - lamówka będzie elastyczna) i obszyjmy nimi ciuszki, których wygląd chcemy odmienić.
- Przechowywanie swetrów - te, które nie będziemy nosić latem, spakujmy w bawełniany worek (na przykład ze zszytych pieluch lub upranego prześcieradła). Do worka wrzućmy kilka ziaren kawy (nadadzą zapach) i saszetki herbaty (wchłoną wilgoć).
- Wywar z liści orzecha włoskiego odświeży wyblakła czerń - należy 20 g liści orzecha włoskiego zalać 6 szklankami zimnej wody. Doprowadźmy do wrzenia i gotujmy przez 15-16 minut czasu pod przykryciem. Przecedźmy i ostudźmy. Użyjmy do ostatniego płukania. Jeśli nie mamy liści orzecha, możemy je zastąpić 20 g suchego tytoniu.
- Prasowanie aksamitnej marynarki - przytrzymajmy ją ponad 3 minuty czasu nad dużym naczyniem z pracującą wodą. Połóżmy na desce ręcznik. Przewrócimy marynarkę na lewą stronę, ułóżmy na ręczniku i prasujmy. Aksamit pozostanie miękki.
- Rzeczy ze sztruksu dobrze wyprane - pamiętajmy o tym, że sztruks nie lubi wysokiej temperatury, bowiem wtedy się kurczy. Najlepiej jest go prać w temperaturze do 40 stopni Celsjusza.