Kiedy stosuje się leczenie kanałowe?
Leczenie kanałowe najczęściej wtedy, gdy ząb jest już głęboko zainfekowany próchnicą, która uczyniła w nim spore ubytki. Strach przed leczeniem endodontycznym spowodowany jest tym, że dawniej leczenie kanałowe było wyjątkowo nieprzyjemne i bolesne. Dzisiejsza technologia pozwala na całkowite wyeliminowanie bólu z całego procesu leczenia, dzięki czemu pacjent nie stresuje się na fotelu. Endodoncja jest dziedziną stomatologii, która zajmuje się leczeniem tkanek okołowierzchniowych i chorób miazgi. Leczenie kanałowe przeprowadzane jest przy pomocy cienkich narzędzi penetrujących i piłujących. W endodoncji bardzo często używa się także endometrów, które pozwalają na pomiar głębokości, a mikroskop zapewnia dogłębne zbadanie kanałów i wnętrza zęba.
Endodoncję najczęściej stosuje się w przypadku:
• zgorzeli miazgi,
• planowanym leczeniu protetycznym,
• złamań, czy urazów mechanicznych zęba,
• poważnych ubytków spowodowanych działaniem próchnicy,
• martwicy miazgi,
• nieprawidłowego pierwszego leczenia endodontycznego.
W endodoncji bardzo często używa się także diagnostyki rentgenowskiej, by precyzyjnie ustalić przebieg leczenia. Przed podjęciem leczenia endodentycznego, stomatolog musi dowiedzieć się o wszystkich innych problemach zdrowotnych pacjenta, ponieważ istnieje dość dużo przeciwwskazań do prowadzenia takiego leczenia.
Nowoczesna stomatologia, czyli coraz lepsza technologia stomatologiczna
Postęp technologiczny w znaczącym stopniu przyczynia się do rozwoju stomatologii i jej działu, jakim jest endodoncja. Z tego powodu stomatolodzy powinni regularnie się szkolić, ponieważ co jakiś czas wchodzą nowe technologie, które modernizują zabiegi stomatologiczne. Stomatolodzy mogą udać się na kursy takie jak ten https://www.akademiastomatologii.edu.pl/szkolenia/curriculum-endoprotetyczne, by poszerzać swoją wiedzę na temat stomatologii.