Waga z pomiarem tkanki tłuszczowej – jak działa?
Waga, która mierzy poziom tłuszczu, jest urządzeniem wykorzystującym tzw. bioelektryczną impedancję. Jest to możliwe dzięki temu, że ludzkie ciało wysyła impulsy, czyli wykazuje pewne właściwości elektryczne i zdolność do przewodzenia prądu. Waga pokazująca ilość tłuszczu wysyła impulsy elektryczne, które przechodzą przez całe ciało człowieka. Uzyskanie poprawnego wyniku jest możliwe, ponieważ tkanka tłuszczowa nie wykazuje oporu na nadawany przez wagę sygnał elektryczny [1]. Choć wszystko to może wydawać się skomplikowane, wykonanie pomiaru w rzeczywistości nie wymaga od nas dużej wiedzy i zaangażowania.
Pomiar tkanki tłuszczowej – kiedy warto sprawdzić ilość tłuszczu w organizmie?
Waga z pomiarem tłuszczu jest przydatnym urządzeniem dla każdego człowieka – bez względu na jego kondycję, styl życia i sposób żywienia. Tego typu badanie diagnostyczne jest proste, nieinwazyjne i szybkie. Wagi mierzące poziom tłuszczu doceniane są w szczególności przez osoby aktywne fizycznie oraz ceniące sobie zdrowy tryb życia. Wskaźnik zawartości tłuszczu jest przydatnym miernikiem również dla osób, które walczą z nadwagą lub niedowagą. Ponadto nie należy pomijać wpływu pomiaru tłuszczu na diagnozowanie chorób układu trawiennego oraz sercowo-naczyniowego [2].
Kiedy pomiar może być niewiarygodny?
Oczywiście nie jest to urządzenie nieomylne. Niekiedy więc należy zrezygnować z wagi z pomiarem tłuszczu, ponieważ uzyskany wynik może nie być miarodajny. Dzieje się tak u kobiet w ciąży, u osób z padaczką oraz u osób, które posiadają w swoim ciele metalowe implanty. W celu uzyskania jak najbardziej wiarygodnego wyniku należy ważyć się rano, przed spożyciem pierwszego posiłku, maksymalnie godzinę po przebudzeniu. Nie zaleca się wykonywać pomiaru bezpośrednio po treningu oraz po wizycie w saunie.
Zawyżony wynik można uzyskać również wówczas, gdy zdecydujemy się na wieczorne mierzenie poziomu tkanki tłuszczowej [3]. Z tego ostatniego warto więc po prostu zrezygnować. Zanim ostatecznie zapiszemy wynik i weźmiemy go za pewnik, należy kilka razy zważyć się i sprawdzić, czy wyniki przypadkiem zbyt mocno się od siebie nie różnią.
Więcej na temat zdrowego odżywiania i właściwej diety przeczytasz tutaj >>
[1] Bolanowski M., Zadrożna-Śliwka B., Zatońska K., Badanie składu ciała – metody i możliwości zastosowania w zaburzeniach hormonalnych. Endokrynologia. Otyłość. Zaburzenia Przemiany Materii. 2005:1;20-25.
[2] Dżygadło B., Łepecka-Klusek C., Pilewski B., Wykorzystanie analizy impedancji bioelektrycznej w profilaktyce i leczeniu nadwagi i otyłości. Problemy higieny i epidemiologii. 2012:93;237-280.