Zapewniamy, że wszystkie odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule, dzięki czemu być może docenisz własny poprawnie działający wzrok lub inną wadę, którą można w prosty sposób skorygować w przeciwieństwie do niezborności oka.
O co chodzi z astygmatyzmem?
Na samym początku trzeba może wytłumaczyć jak prawidłowo działa nasze oko, w którym promienie światła skupiają się wyłącznie w jednym punkcie, a rogówka w wycinku przypomina kształtem kulę. Tak właśnie ma wyglądać i funkcjonować ludzkie oko bez jakiejkolwiek wady wzroku, natomiast w przypadku astygmatyzmu dzieje się zupełnie inaczej.
Po pierwsze z powodu nienaturalnej krzywizny oka wiązki światła skupiają się nie w jednym, a w dwóch punktach, przez co obraz widziany staje się zamglony, niewyraźny i zdecydowanie mniej atrakcyjny. Co więcej, rogówka nie przypomina już kuli, a bardziej piłkę typową do gry w rugby, co przyczynia się do powstania astygmatyzmu rogówkowego. Z kolei jeśli mamy do czynienia z nieregularnym kształtem soczewki oka, możemy mówić o innej odmianie astygmatyzmu soczewkowego.
Wśród innych objawów tej wady wzroku można wyróżnić jeszcze trudności z wyostrzeniem przedmiotów z bliska i daleka, bóle głowy, mrużenie i częste przecieranie oczu, a także problemy z wyłapaniem konturów, co można niwelować za pomocą okularów, soczewek torycznych lub w wyjątkowych sytuacjach pozbyć się poprzez dokonanie profesjonalnego zabiegu laserowego.
Naszym zdaniem najmniej inwazyjna, a tym samym najwygodniejszą opcją na początek będą soczewki kontaktowe, które dzięki swojej specyficznej budowie pozwalają astygmatykom funkcjonować normalnie. Szkła toryczne inaczej nazywane są cylindrycznymi, ponieważ łączą jednocześnie w sobie moc sferyczną i cylindryczną oraz zawierają tzw. oś cylindryczną. Właśnie zestawienie tych kilku elementów pozwala na skorygowanie wady niezborności oka i przywrócenia wzroku do prawidłowego stanu.
Trudności dnia codziennego
Teraz, kiedy już wiesz z czym wiąże się problem astygmatyzmu i jakie objawy mu towarzyszą, możesz poznać kolejne trudności wynikające z wady wzroku, o których nawet być nie pomyślał. Jednak okazuje się, że prawidłowy wzrok służy nam nie tylko do widzenia i postrzegania wszystkiego dookoła, ale również wielu innych czynności z nim związanych.
Jako pierwszy przykład podamy jazdę samochodem, która dla „zwykłego” człowieka z prawem jazdy nie jest niczym szczególnym, a tym bardziej trudnym. Dla astygmatyka to przede wszystkim wyczerpujące, gdy musi nieustannie wytężać wzrok i stawiać na 200% swoich możliwości, by skupić się na drodze i nie przeoczyć niczego. Nawet podczas noszenia okularów czy soczewek oczy bardzo szybko się męczą i zaczynają być podrażnione, a co za tym idzie – szczypią, pieką, a niekiedy łzawią.
Podobne trudności wynikają podczas pracy z komputerem, która dla wielu stanowi nieodłączny element dnia codziennego. Mowa nie tylko o pracy zawodowej, ale również wielu przyjemnościach i innych obowiązkach, które można i trzeba załatwiać przez internet, a więc korzystając z telefonu lub komputera. W obu przypadkach oczy również zużywają więcej energii i o wiele szybciej stają się ociężałe, a nawet towarzyszyć temu mogą zdawkowe bóle głowy przy intensywniejszej koncentracji.
Poza tym można wymieniać do woli czytanie książek, napisów na telewizorze, oglądanie telewizji czy wypatrywanie z dali swojego pupila na spacerze – wszystko to wymaga precyzyjnego i ostrego wzroku, który u astygmatyków niestety nie jest już tak perfekcyjny.