Zauważyło to wiele osób, które zaczęły propagować ruchy less is more lub zero waste. W związku z tym na rynku pojawiło się wielu producentów, którzy oferują swoim konsumentom produkty bio i eko, które są w pełni naturalne. Trend ten podchwyciła również branża kosmetyczna. Wiele marek opisuje swoje preparaty jako kosmetyki naturalne. Niestety w niektórych przypadkach natura obecna jest jedynie w nazwie, a w rzeczywistości produkt po brzegi wypełniony jest substancjami, które nie wpłyną korzystnie na stan naszej skóry. Skąd więc wiedzieć, jak dokonać dobrego wyboru? Jak rozpoznać prawdziwe kosmetyki naturalne i co należy o nich wiedzieć? Oto garść przydatnych informacji.
Kosmetyki naturalne - czyli jakie?
Przy zakupie kosmetyków przede wszystkim nie można dać się zwieść samej informacji, że dany preparat jest naturalny. Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę są odpowiednie certyfikaty. Podstawą jest czytanie etykiet, na których w większości przypadków można znaleźć oznaczenie INCI - dzięki niemu możemy sprawdzić działanie i właściwości substancji, które wchodzą w skład specyfiku. Wystarczy wpisać daną nazwę w wyszukiwarkę INCI. Uwagę powinna zwrócić także kolejność, w jakiej wypisane są składniki kosmetyku, ponieważ są one wymieniane wg wielkości stężenia.
W prawdziwych kosmetykach naturalnych znajdą się wszelkiego rodzaju substancje pochodzenia roślinnego, mineralnego, zwierzęcego oraz morskiego, czyli na przykład:
- lanolina
- mleko
- algi morskie
- glinka
- wosk pszczeli
- oleje
- jedwab
Warto zwrócić uwagę również na substancje zapachowe oraz barwniki. Dobrym zamiennikiem dla chemicznych substancji zapachowych są olejki eteryczne, z barwniki powinny pochodzić z natury. W składzie można znaleźć składniki konserwujące - jest to normalne, ważne jednak, by nie były one bardzo szkodliwe dla zdrowia i skóry.
Kosmetyki naturalne - certyfikaty
Można być pewnym, że kosmetyk jest w pełni naturalny jeżeli posiada odpowiednie certyfikaty. Do najbardziej popularnych zalicza się między innymi certyfikat ECOCERT, który otrzymują kosmetyki naturalne zawierające przynajmniej 50% substancji pochodzenia roślinnego i 5% substancji wagowych pochodzenia ekologicznego. Innym, równie popularnym certyfikatem jest BDIH. Aby go zdobyć,kosmetyk powinien: zawierać składniki pochodzące z dzikich zbiorów lub upraw ekologicznych, być pozbawiony substancji syntetycznych, z kolei jego opakowanie musi być biodegradowalne. Istnieje cały szereg podobnych certyfikatów, np. VEGAN SOCIETY, który zapewnia, że produkt jest pozbawiony składników pochodzenia zwierzęcego.
Podczas dokonywania zakupu tego typu preparatów ważne jest, by wybrać dobry sklep z naturalnymi kosmetykami, w którym odpowiednio wykwalifikowany doradca udzieli porad, który z produktów będzie najbardziej odpowiedni dla naszego typu skóry.
Więcej informacji na: od-natury.pl