Każdy wie, jak użytkować mebel tapicerowany. Nie należy go prasować, samodzielnie prać, dopuścić do mocnego zabrudzenia. Nie można po nim skakać, nie zaleca się wystawiania go na bezpośrednie nasłonecznienie. Zazwyczaj na tym kończy się nasza wiedza. Tymczasem najlepsi tapicerze stworzyli 9 punktów ułatwiających długoletnie utrzymanie mebla tapicerowanego w najlepszej kondycji.
-
Gęstość pianki, a nawet jakość sprężyn warunkuje stan siedziska mebla. Używanie go w wyznaczonym, ulubionym miejscu powoduje obniżenie sprężystości danego miejsca. Na meblu pojawiają się wysiedziane zagłębienia, przetarcia i przebarwienia. Powinno się więc używać mebla równomiernie.
Można to również zaobserwować na kanapach z funkcją sapania. Zawsze wysuwana część będzie bardziej sprężysta od tej, która jest nagminnie używana do siedzenia. -
Nie powinno się używać podłokietnika do siadania czy oparcia do stawania na nim. Są to części o mniejszej wytrzymałości, a więc mogą się wyłamać, popękać, odpaść w wyniku poluzowania śrub łączących te elementy z pozostałą częścią mebla. Ponadto szczególnie podłokietniki mają cieńszą i delikatniejszą warstwę wyściełającą. Może ona ulec zleżeniu.
-
Stawianie na materiale rzeczy ostrych, gorących, mokrych i ciężkich może uszkodzić mebel, jego poszycia z tkaniny obiciowej lub zdefasonować narażony element.
-
Istotne jest również odpowiednie i przemyślane zapakowanie skrzyni na pościel. Ma ona swoją pojemność. Nadmierne zapakowanie pojemnika może spowodować wygięcie płyt, z których jest zrobione. Wypchnięte pościele źle wpływają na sprężyny części ruchomej mebla. Ponadto siedzisko ze sprężynami może mieć od dołu za duży nacisk i tym samym wyginać się w miejscach wypychania.
-
Zaskoczeniem może być fakt, że sofy, kanapy czy narożnika z funkcją spania nie powinno się używać w sypialni. Meble te są przygotowane do wypoczynku. Ich wysuwana część przystosowana jest do spania okazjonalnego. Duża różnica jakości materiałów i intensywność użytkowania mogą powodować znaczne różnice w poziomie powierzchni lub stopnia ich miękkości, a to zmniejsza komfort wypoczynku.
-
Użytkowanie mebli tapicerowanych ze skór naturalnych i sztucznych powinno wiązać się z odpowiednią konserwacją powierzchni. To bowiem szczególnie wymagające poszycia, na których często pojawiają się fałdy, przetarcia, odbarwienia, a nawet pęknięcia.
-
Tkaniny szenilowie i z domieszką pełen mogą ulegać procesowi pillingowania. Wymagają więc wyczesywania miękką szczotką. Wybłyszczone miejsca na siedzeniach nie są bowiem efektowne.
-
Należy uważać przy użytkowaniu mebli z jasnym obiciem. Nawet siadanie w jeansach może spowodować miejscowe odbarwienia i przetarcia.
-
Przy meblach tapicerowanych niezmiernie ważna jest odpowiednia ich konserwacja oraz miejsce ustawienia. Te informacje zazwyczaj zawarte są w instrukcji obsługi, dodawanej do każdego mebla. Dobrym wyjściem jest również powierzenie czyszczenia tapicerek odpowiedniej formie. Na pewno uchroni to meble przed zaciekami, plamami, nadmiernym zmoczeniem.
Należy pamiętać, że to tylko 9 podstawowych punktów. Kolejne można by wyliczać przy pielęgnacji mebli, sposobie ich transportu i przygotowaniu do eksploatacji. Meble tapicerowane są zazwyczaj robione ręcznie. Bywają wyjątkowe. Warto więc poświęcić im czas, odpowiednio czyścić, a na pewno będziemy zadowoleni z ich jakości przez długie lata.
Autor artykułu: Artykuł przygotowała hurtownia tapicerska Akces oferująca min. materiały obiciowe: hurtownia-akces.pl/materialy-obiciowe |