Profilaktyka migreny nie musi ograniczać się do przyjmowania leków wydawanych na receptę. W walce z chorobą nie jesteś bezsilna. Podejmij tych 6 działań, a zobaczysz że migrena zacznie występować ze zmniejszoną częstotliwością.
1. Dbaj o siebie
Banał? Niekoniecznie! Migrena nierzadko jest efektem niezdrowego trybu życia. Porzuć jedzenie fastfoodów a czas wolny spędzaj na świeżym powietrzu. Porzuć wycieczki do centrum handlowego na rzecz kontaktu z naturą albo spacerów. Zobaczysz, że szybko poczujesz się lepiej.
2. Zasięgnij porady specjalisty
Czy wiesz, że lekarz jest w stanie przypisać ci naprawdę skuteczne leki pomagające w walce z bólem? Choć przyczyny choroby nie zawsze są jasne, migrena może być skutecznie leczona z wykorzystaniem środków farmakologicznych. Jak można poradzić sobie z chorobą, jaką jest migrena? Leki mogą być bardzo skuteczne nie tylko podczas samego ataku, ale i jako środek profilaktyczny. Udowodniono na przykład, że połączenie kwasu tolfenamowego z tryptanami wyraźnie sprawia, że migrena wraca rzadziej.
3. Migrena? Leki zażywaj jak najwcześniej
Cierpisz na objawy poprzedzające wystąpienie ataku? Bóle migrenowe nierzadko wiążą się z aurą lub innymi czynnikami zapowiadającymi fazę właściwą. Jeśli cierpisz przed wystąpieniem fazy bólu na neurologiczne objawy i czujesz, że zbliża się migrena, leki zażyj w tym właśnie momencie. Mają one o wiele większą szansę skutecznie zapobiec bólowi.
4. Samoobserwacja – klucz do sukcesu
Chcesz uniknąć migreny? Prowadź dzienniczek choroby! Bardzo ważne jest, aby rozpoznać czynniki które wywołują u ciebie ataki. Może być to przebywanie w zatłoczonym miejscu, stres, hałas, nadmierna ekspozycja na światło, zjedzenie lub wypicie pokarmu, który wywołuje reakcję alergiczną, zmęczenie… Lista możliwych przyczyn jest bardzo długa, a najskuteczniejszym sposobem na uniknięcie choroby będzie ich rozpoznanie i późniejsze unikanie.
5. Zdrowo się odżywiaj
Chcesz uniknąć migreny? Wyrzuć z jadłospisu konserwanty, alkohol, wszelkiego rodzaju stymulanty oraz te produkty, które potencjalnie mogą spowodować atak bólu. Orzeszki ziemne, sery pleśniowe, cytrusy – te wszystkie produkty mogą spowodować, że pojawia się migrena. Lekibywają bardzo skuteczne w walce z bólem, jednak o wiele łatwiej jest zapobiegać atakom.
6. Wysypiaj się
Ból głowy bardzo często ma swoje źródło w przemęczeniu i niewyspaniu. Aby uniknąć ataku migreny, należy dbać o prawidłową higienę snu, wypoczywając w regularnych godzinach przez minimum 7 godzin na dobę. Nie warto jednak „nadrabiać” całotygodniowego niewyspania podczas weekendu – zarówno brak, jak i nadmiar snu może skończyć się bólem głowy.