Jest to nic innego, jak zapalenie skóry, czyli reakcja na styczność z produktem, który wywołał podrażnienie i dyskomfort. Jak wygląda zapalenie skóry?
Zapalenie skóry – co je powoduje?
Zapalenie skóry wywoływane jest kontaktem z alergenem bądź też z innym czynnikiem drażniącym, na skutek czego nasza skóra gwałtownie reaguje, chcąc w ten sposób ochronić się przed intruzem z zewnątrz. Do substancji, które mogą nas w ten sposób podrażniać, zaliczamy detergenty, środki chemiczne oraz rozpuszczalniki. Oznacza to, że z niepokojącymi symptomami możemy zmierzyć się nawet w chwili długotrwałej styczności z silnym środkiem czyszczącym, stosowanym w domowych warunkach. Nie musi to wynikać z faktu, że jesteśmy uczuleni na konkretny składnik.
Jaką postać przybiera zapalenie skóry?
Do najczęstszych objawów zapalenia skóry należą: zaczerwienienie, opuchlizna, obrzęk, krostki i grudki, a nawet egzema. Dodatkowo skóra często staje się szorstka w dotyku i bardzo delikatna, może się też pojawić wysypka, która na dodatek wywołuje uporczywe swędzenie.
Trzeba zaznaczyć, że zmiany skórne mogą pojawić się również po wdychaniu czy też połknięciu substancji, która wywołuje tak gwałtowną reakcję – nie musi być to zatem wyłącznie fizyczny kontakt polegający na dotyku. Dodatkowo zapalenie skóry może przybierać różne formy i być efektem choroby. Tym sposobem możemy wyróżnić:
- kontaktowe zapalenie skóry – pojawia się na skutek bezpośredniego kontaktu z alergenem. Objawy koncentrują się niemal wyłącznie w miejscu, w którym skóra zetknęła się z czynnikiem uczulającym (najczęściej reakcja występuje na szyi, dłoniach, stopach oraz kostkach). Obecne jest wówczas swędzenie, pieczenie oraz ból towarzyszący podrażnieniu;
- chorobę Dühringa, zwaną też opryszczkowym zapaleniem skóry – zmiany są widoczne głównie na pośladkach, na plecach, łokciach, szyi i kolanach. Skóra piecze i swędzi, na dodatek na jej powierzchni pojawiają się symetrycznie rozłożone pęcherzyki lub grudki;
- atopowe zapalenie skóry – chorobę, która może przybrać formę przewlekłą. Często jest ona wynikiem czynników genetycznych. Oprócz wszelkich zmian skórnych chory może zauważyć także inne objawy, takie jak zapalenie spojówek czy katar.
Jak zareagować, jeśli podejrzewamy zapalenie skóry?
Przede wszystkim należy pamiętać o tym, by w żadnym wypadku nie rozdrapywać swędzących krostek. Może to prowadzić do zaognienia stanu zapalnego oraz do powstawania kolejnych podrażnień. Nie powinniśmy również diagnozować się na własną rękę.
Najlepszym wyjściem jest oczywiście udanie się do specjalisty, czyli do dermatologa. Zleci on konkretne badania i przyjrzy się symptomom, co pozwoli na ustalenie jednoznacznej diagnozy i na wprowadzenie najskuteczniejszego leczenia.