Przyczyn wypadania włosów w młodym wieku może być wiele i jest to często krępujące dla osoby dotkniętej tą przypadłością. Co dokładnie może być przyczyną wypadania włosów u młodych osób i w jaki sposób można sobie poradzić z tym problemem? Czy warto zainteresować się metodą, jaka jest przeszczep włosów bez golenia?
Co może być przyczyną utraty włosów w młodym wieku?
Wypadanie włosów u osób w młodym wieku może mieć różnorodne podłoże. Do najczęściej wskazywanych przez specjalistów zalicza się między innymi zmiany hormonalne związane z dojrzewaniem, ale i takimi okresami u kobiet jak ciąża czy miesiączka. Przyczyną wypadania włosów może być także stres związany z życiem codziennym, a także zła dieta, które nie dostarcza organizmowi wszelkich istotnych składników odżywczych. Wskazuje się również, że do wypadania włosów może przyczynić się także palenie papierosów czy używanie niewłaściwie dobranych kosmetyków.
Mogą pojawić się bardziej poważne przyczyny również związane z przyjmowanymi lekami, chorobami przewlekłymi czy związane z genetyką. U wielu osób wypadanie włosów w młodym wieku jest bowiem dziedziczne.
Jak można zapobiegać wypadaniu włosów i łysieniu w młodym wieku?
Metodę zapobiegania i leczenia wypadania włosów należy dopasować do przyczyny tego zjawiska. W mniej poważnych przypadkach może wystarczyć zmiana nawyków żywieniowych oraz używanie odpowiednio dobranych kosmetyków, zawierających składniki pobudzające porost włosów.
Jednak, gdy przyczyna jest poważniejsza, wówczas trzeba skonsultować się z lekarzem. Pomoże on dobrać odpowiednią metodę leczenia farmakologicznego. Czasami koniecznym może również okazać się przeszczep włosów. Tutaj metod też jest kilka do wyboru i powinno to być skonsultowane ze specjalistą. Jednym z coraz częściej wybieranych sposobów na leczenie łysienia jest przeszczep włosów bez golenia.
Czym jest przeszczep włosów bez golenia?
Jak to zostało wyżej wspomniane, coraz częściej w transplantologii włosów mówi się o metodzie, jaką jest przeszczep bez golenia wykonywany między innymi w klinice MD MEDMIX.
W tej metodzie nie wykonuje się golenia włosów z miejsca, z którego pobiera się je do przeszczepu (stąd też pochodzi nazwa tego sposobu przeszczepiania włosów). Dzięki wykorzystaniu specjalistycznych narzędzi, lekarz wykonujący zabieg może pobierać także długie włosy. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nawet w tej metodzie włosy nie mogą być zbyt długie, zazwyczaj przycina się je do długości około 3 cm. Często wykorzystuje się mające naturalnie taką długość, które znajdują się pomiędzy innymi, dłuższymi włosami. To sprawia, że metoda ta jest bardzo czasochłonna i daje pewne ograniczenia przy jednorazowym pobieraniu graftów do około 1000. Warto jednak wiedzieć, że taka ilość będzie wystarczająca do pokrycia niewielkiej łysiny np. tzw. zakoli, czy przerzedzeń pojawiających się na czubku głowy.