×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 360.
poniedziałek, 10 styczeń 2022 13:08

Skąd moda na barwiarstwo? Wyjaśniamy popularność tego hobby

Barwiarstwo Barwiarstwo

Świadomy konsument to świadomy wybór. Moda odpowiedzialna zyskuje coraz więcej odbiorców. Branża odzieżowa w dużo większym niż do tej pory stopniu zwraca uwagę na to jak, z czego i gdzie wytwarzane są ubrania. Trendy dyktowane są przez potrzeby rynku.

 

Barwiarstwo - co to za hobby? Na czym polega?

Barwiarstwo polega na farbowaniu tkanin surowcami pozyskanymi z przyrody. Najczęściej rośliny zbierzesz lokalnie w pobliskim lesie, na łące czy nieużytku - zarówno na wsi jak i w mieście.

Część surowców barwierskich pochodzi z odległych stron świata. Naturalny niebieski barwnik indygo pochodzi z Indii, a modrzejec kempsziański z Ameryki Środkowej. Tego typu egzotyczne rośliny zdobędziesz w specjalistycznych sklepach. Resztę surowców pozyskasz we własnym zakresie, jeśli zdążysz na czas ze zbiorami. Tu przyda się wiedza na temat tego, które części roślin zbierać najlepiej i o jakiej porze roku.

W barwiarstwie dużą wagę przywiązuje się także do tego jak i z czego wytwarzane są tkaniny. Coraz częściej konsument sięga po len, wełnę czy bawełnę ekologiczną, najlepiej oznaczoną certyfikatem OEKO-TEX lub GOTS.

Skąd się wzięło barwiarstwo?

Do początku XX wieku barwiarstwo było zawodem. Mistrzowie cechowi specjalizowali się w pozyskiwaniu kolorów z różnych części roślin, zwierząt, minerałów. Alchemia koloru była wąską dziedziną wiedzy.

Zawód mistrza farbiarskiego został wyparty przez odkrycia w zakresie chemii oraz produkcję masową będącą następstwem rewolucji przemysłowej. Syntetyczne barwniki oraz mechanizacja spowodowały, że proces farbowania tkanin stał się szybszy i bardziej wydajny.

farbowanie ubrań

farbowanie ubrań

Każda rewolucja niesie ze sobą ofiary. Poszkodowanymi na pewno byli mistrzowie koloru. Zawód barwiarza został zastąpiony przez maszyny. Dodatkowo ucierpiały szeroko rozumiane wody gruntowe, do których odprowadzano ścieki powstałe w przemyśle lekkim.

Dlaczego barwiarstwo staje się coraz bardziej popularne?

Obecnie barwiarstwo zyskuje coraz większą popularność. Wynika to ze wzrostu świadomości użytkownika, którego wybory podyktowane są dbałością o środowisko. Słowo ekologia jest nadmiernie wykorzystywanym sloganem, pod którym może kryć się wszystko. Nie zmienia to faktu, iż realna potrzeba uzdrowienia tej branży przemysłu jest namacalna.

Przemysł odzieżowy ma jeszcze daleką drogę do przejścia, aby stał się przyjazny planecie. Oprócz ekologicznej produkcji znaczenie mają także inne aspekty. Kraje azjatyckie, w których kwitnie przemysł tekstylny, stoją na bardzo niskim poziomie pod względem prawa pracy oraz ochrony pracownika.

Powyższe zagadnienia powodują, że barwiarstwo we własnym zakresie jest transparentne, a produkcja przebiega w poszanowaniu planety. Kiedy samodzielnie przygotujesz naturalną farbę do swoich ubrań, dbasz także o swoje zdrowie.

Jak zabarwić tkaninę na kolor brudnego różu?

Na czym polega farbowanie roślinami? Niezwykle piękne odcienie brudnego różu możesz łatwo uzyskać farbując szyszkami świerku. Niepowtarzalna okazja to zimowy spacer do lasu, podczas którego zbierz kilkanaście szyszek. Nietrudno je rozpoznać, gdyż pachną żywicą. Barwniki zawarte w szyszkach aktywują się przez zanurzenie w wodzie. Naturalne farbowanie tkanin to gotowanie ich w wywarze z barwników.

naturalne barwnik

naturalne barwniki

Farba ze świerku będzie miała kolor brązowy, a tkaniny z naturalnych włókien zabarwi na różowo. Na początku farbowania odcień jest chłodny, pudrowy, ale po dłuższym moczeniu kolory będą cieplejsze. Jeśli chcesz osiągnąć bardziej nasycone barwy, gotuj tkaniny w gorącej farbie leśnej przez godzinę lub dwie. Dla jasnych kolorów wystarczy moczenie na zimno.

DZIKIE BARWY - warsztaty i sklep

Alchemia koloru naturalnego jest czymś dla Ciebie? Weź udział w warsztatach prowadzonych przez studio DZIKIE BARWY. Podczas zajęć nauczysz się które rośliny występujące w przyrodzie dają określone barwniki, kiedy najlepiej je zbierać. Poznasz także inne aspekty farbowania związane z tkaninami czy też zaprawami.

Chcesz zaopatrzyć się w książkę-przewodnik po barwiarstwie? Zajrzyj do sklepu DZIKIE BARWY (dzikiebarwy.com). Książka jest kompendium wiedzy o naturalnym farbowaniu tkanin roślinami. W sklepie znajdziesz także barwniki roślinne - te egzotyczne i te lokalne, naturalne, sprawdzone tkaniny - certyfikowane i ekologiczne, zaprawy do bejcowania.

Jeśli jesteś świadomym konsumentem i podejmujesz świadomy wybór, DZIKIE BARWY to sklep dla Ciebie.