Gdzie szukać rozwiązania i pomocy dydaktycznych? Najlepszym rozwiązaniem będzie internetowa księgarnia edukacyjna, w której znajdziesz niemal wszystko, co jest potrzebne do pracy z dziećmi.
Diagnoza najmłodszych
Nim rozpoczniesz pracę z najmłodszymi zastanów się, na jakim są one etapie rozwoju. Innych książek użyjesz bowiem przy przedszkolakach, a innych w klasie I-III. Ważne jest również to, czy dzieci nie wymagają od ciebie specjalnego podejścia, co może być spowodowane niewielkimi trudnościami w nauce lub niepełnosprawnością. Najlepszym sposobem na sprawdzenie tego są pozycje książkowe, oceniające gotowość szkolną najmłodszych, które pomogą ci w postawieniu prawidłowej diagnozy. Kupisz je w księgarni edukacyjnej, gdzie znajdziesz testy m.in. do:
- oceny dojrzałości szkolnej;
- badań przesiewowych mowy dzieci w wieku przedszkolnym;
- diagnozy pedagogicznej umiejętności czytania dzieci;
- badania zagrożenia dysleksją, dysortografią i dysgrafią.
Odpowiednie podręczniki do różnego typu trudności
Diagnoza dziecka może wykazać jego specjalne potrzeby w obrębie nauki, podyktowane m.in. niepełnosprawnością. Każda z jej rodzajów będzie wymagała od ciebie jako nauczyciela innego podejścia. Na przykład, dziecko z autyzmem zmaga się z problemami z komunikacją międzyludzką, a w szczególności z wyrażaniem uczuć. W takim przypadku powinieneś zapoznać się z kompendium wiedzy skierowanym właśnie do tej grupy dzieci, które pomoże dobrać odpowiednie dla nich ćwiczenia.
Wiele dzieci, których rozwój fizyczny i psychiczny jest prawidłowy, ma trudności w nauce czytania i pisania. Może wynikać to np. ze zwykłego dziecięcego rozkojarzenia. W takich przypadkach powinieneś zatroszczyć się o odpowiednie ćwiczenia dbające nie tylko o naukę czytania i pisania, ale przede wszystkim takie, które poprawią koncentrację dzieci, ich pamięć oraz zdolności percepcyjne. Internetowa księgarnia edukacyjna to miejsce, w którym znajdziesz pomoce naukowe wspomagające pracę z maluchami o takich zaburzeniach. Możesz wybierać w niej spośród książek:
- z ćwiczeniami kaligraficznymi;
- z wykreślankami, układankami, wzorami i obrazami;
- stymulującymi rozwój percepcji słuchowej;
- uczących wnioskowania przez analogię;
- uczących czytania ze zrozumieniem.
Terapia dziecka lękliwego
Niektóre dzieci zmagają się z emocjami, których nie rozumieją i w rezultacie nie są w stanie ich udźwignąć. Może to być spowodowane m.in. sytuacją rodzinną lub przeżytymi traumami. Wszystkie pojawiające się w takich przypadkach lęki wpływają na dalszy rozwój najmłodszych i ich zdolności edukacyjne. Aby odpowiednio pomóc im pokonać przeciwności losu, możesz zainteresować je np. bajkoterapią. Książki z bajkami psychoterapeutycznymi, psychoedukacyjnymi i relaksacyjnymi pomogą ci dotrzeć do dziecka i uwolnić je od lęków.
Gry i plansze edukacyjne
Pamiętaj, by dbając o rozwój najmłodszych nie zapominać o ich rekreacji. Przedszkolaki chętniej skupiają się na zabawie, niż książkach, dlatego rozważ zakup gier edukacyjnych, które połączą przyjemne z pożytecznym. Zależnie od obszaru, który chcesz rozwinąć u dzieci, możesz wybrać gry ćwiczące percepcję słuchu, pozwalające na poznanie siebie oraz zrozumienie stanów emocjonalnych innych.
Niezależnie od wieku dzieci, z którymi pracujesz, zawsze dbaj o ich jak najlepszy i najobszerniejszy rozwój. W księgarni edukacyjnej znajdziesz różne pozycje książkowe, dzięki którym poszerzysz swoją wiedzę i zawsze będziesz w stanie pomóc swoim podopiecznym.