Tego rodzaju odpadki należy wrzucać do brązowych kontenerów lub worków śmieci bądź umieszczać w kompostownikach. Do odpadów biodegradowalnych zaliczamy wszystkie odpady kuchenne pochodzenia roślinnego, fusy po kawie i herbacie oraz odpady zielone (kwiaty, trawę, liście, chwasty, drobne gałęzie). Mówiąc w skrócie, wszystko, co jest czystego pochodzenia organicznego, jest odpadem biodegradowalnym. Rozkład biologiczny (biodegradowalność) jest cechą takich produktów.
Jakim odpadom odpowiadają kolory kontenerów na śmieci?
- Niebieski - przeznaczony na papier. Do takiego kontenera wrzucamy kartony, papierowe opakowania po daniach na wynos (bez laminatu), torby i worki papierowe, zeszyty i książki (bez laminatu na okładce), gazety i ulotki (nielakierowane), papier biurowy.
- Zielony - przeznaczony na szkło - butelki, słoiki, szklane opakowania po kosmetykach i perfumach.
- Żółty - metale i tworzywa sztuczne. Wrzucamy do niego plastikowe butelki po wodzie, napojach, worki, reklamówki, folie i laminat z opakowań (w tym folie do zgrzewu po daniach na wynos), opakowania po sokach i mleku, pojemniki po posiłkach na wynos lub zamawianym cateringu (wykonane z PP i PET), kapsle, puszki po konserwach i alkoholu, zakrętki od słoików, folię aluminiową, opakowania po środkach czystości.
- Czarny - przeznaczony na odpady zmieszane - odpady kuchenne (mięso, kości, skóra), ceramika, szyby, lustro, kryształ, jednorazowe pieluchy i materiały higieniczne, brudny i tłusty papier, papier lakierowany, zużyte ręczniki papierowe i chusteczki.
- Brązowy - odpady biodegradowalne - resztki jedzenia (warzywa, owoce), fusy po kawie i herbacie, pojemniki po daniach na wynos i cateringach wykonane z niepowlekanej pulpy trzciny cukrowej.
Opakowania biodegradowalne do zgrzewu
Opakowania biodegradowalne do zgrzewu zrewolucjonizowały branżę gastronomiczną. Coraz więcej producentów opakowań, restauracji i firm cateringowych posiada w swojej ofercie pojemniki na wynos, które ulegają szybkiemu rozkładowi bez szkody dla środowiska. Inwestycja w eko produkty jest jedną z ważniejszych praktyk mająca na celu ochronę środowiska. Oprócz obowiązku sortowania odpadów biodegradowalnych od 3 lipca 2021 r. zacznie obowiązywać bezwzględny zakaz wprowadzania na rynek produktów wykonanych z tworzyw sztucznych, których nie można powtórnie przetworzyć.
5 czerwca 2019 r. przyjęta została dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/904 w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko. Dyrektywa w sprawie tzw. Single-Use Plastics dotyczy trzech grup przedmiotów:
- produktów wykonanych z oksydegradowalnych tworzyw sztucznych,
- narzędzi połowowych zawierających tworzywa sztuczne,
- produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, które zostały wymienione w załączniku do dyrektywy.
Patrząc na powyższą dyrektywę, branżę gastronomiczną czeka ogromna rewolucja. Jak sprostać wymaganiom nowych przepisów? Jak się okazuje, nie będzie to takie trudne. Już od dawna producenci opakowań na wynos przygotowywali oferty, które sprostają wymaganiom swoich klientów, a także zadowolą klienta końcowego. Przede wszystkim mając na względzie ochronę środowiska, stworzono opakowania, które wpisują się w ideę nowych czasów. Takim przykładem są ekologiczne opakowania wykonane z polipropylenu (PP) oraz politereftalanu (PET). W branży opakowań do żywności właściwości tych polimerów są znane i bardzo cenne. Co prawda nie są biodegradowalne, jednak oba w 100% nadają się do recyklingu. Do tego są trwałe, sztywne, nie przemakają, a także zachowują odpowiednią temperaturę dań. Dzięki wielu kształtom (z komorami lub bez) i rozmiarom, nie zmieniają smaku oraz wyglądu dań. Idealnie sprawdzą się jako pojemniki do zgrzewu dla cateringów dietetycznych. Jednak prawdziwą rewolucją są w 100% biodegradowalne opakowania wykonane z pulpy trzcinowej niepowlekane laminatem. Takim przykładem są opakowania me.Organic Diamond WHITE firmy Metro-Plast - czołowego polskiego producenta opakowań i pojemników do zgrzewu. Po posiłku takie opakowanie możemy bez obaw umieścić w kompostowniku lub brązowym kontenerze czy worku na śmieci. Należy jednak pamiętać, że każde opakowanie bez względu na to, z jakiego tworzywa zostało wykonane, przed wyrzuceniem opróżniamy z resztek jedzenia.