Warto zatem pamiętać, że przekwitanie to w zupełności naturalne zjawisko, którego nie trzeba się obawiać, choć niektóre symptomy mogą być niepokojące. Co zaliczamy do objawów menopauzy?
Czym właściwie jest klimakterium?
Menopauza, zwana również przekwitaniem lub klimakterium, to okres w życiu kobiety, kiedy zanika menstruacja – zostaje zahamowana praca jajników, które są odpowiedzialne m.in. za produkcję hormonów płciowych. Skutkiem tego niemożliwym jest już zajście w ciążę. Ponieważ w trakcie menopauzy dochodzi do licznych zmian w organizmie, jej skutki są wyraźnie odczuwalne.
Klimakterium zazwyczaj pojawia się między 45. a 55. rokiem życia, choć warto pamiętać, że czas jej występowania jest w dużej mierze uzależniony od indywidualnych czynników. Istotne znaczenie ma m.in. podłoże genetyczne – jeśli przykładowo matka przechodziła przekwitanie, mając 50 lat, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że również jej córka, osiągnąwszy ten wiek, zauważy u siebie pierwsze objawy. Same symptomy mogą być zaś bardziej lub mniej nasilone, co warunkuje m.in. prowadzony styl życia.
Objawy klimakterium – które występują najczęściej?
Objawy menopauzy mogą się utrzymywać nawet przez kilka lat, co sprawia, że nietrudno o ogólne zmęczenie. Większość symptomów można jednak skutecznie zwalczać, m.in. poprzez zastosowanie zastępczej terapii hormonalnej, która oczywiście powinna się odbywać pod czujnym okiem lekarza.
Pamiętajmy jednak, że sam zanik miesiączki nie musi być oznaką klimakterium. Dlatego też takie zjawisko powinno nas zaalarmować i skłonić do wizyty u ginekologa, ponieważ może się to wiązać z zaburzeniami hormonalnymi. Niemniej przekwitanie można dość łatwo rozpoznać. Do najczęstszych, typowych objawów należą:
- ból głowy i ból mięśni;
- uderzenia gorąca wraz z nadmierną potliwością;
- problemy z oddawaniem moczu;
- wahania nastroju, rozdrażnienie;
- suchość pochwy;
- kołatanie serca;
- ogólne osłabienie organizmu;
- problemy z pamięcią oraz koncentracją;
- stany depresyjne.
Menopauza wpływa na wiele aspektów naszego życia – może przyczynić się do obniżenia samopoczucia czy też fizycznych dolegliwości, które utrudniają normalne funkcjonowanie. Nierzadko zdarza się również, że ma to odzwierciedlenie w relacjach intymnych. Suchość pochwy często powoduje ból podczas stosunku, co może się przyczynić do spadku libido. Co prawda z suchością pochwy można sobie poradzić, stosując żele nawilżające, to jednak towarzyszący jej dyskomfort jest ogromny.
Czy menopauza wymaga interwencji lekarza?
Choć niektóre kobiety doświadczają klimakterium dość łagodnie, to może się okazać, że w zwalczeniu niektórych objawów będzie mógł pomóc wyłącznie specjalista. Dodatkowo, jeśli menopauza wiąże się u nas z pogorszeniem nastroju, co może prowadzić do depresji, zdecydowanie warto rozważyć konsultację z psychoterapeutą.