×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 360.
czwartek, 28 grudzień 2023 14:28

Na czym polega masaż sportowy i kiedy warto z niego skorzystać?

gabinet masażu gabinet masażu mat.prasowe

Masaż sportowy bazuje na technikach, które znane są z masażu klasycznego, jednak oba zabiegi stosowane są w innym celu i różnią się od siebie. Masaż sportowy jest przeznaczony dla sportowców, którzy trenują regularnie, a ich organizm jest narażony na rozmaite przeciążenia.

 

Na czym dokładnie polega masaż sportowy? Kto i kiedy powinien z niego skorzystać, a także, jakie przynosi korzyści organizmowi? Odpowiadamy na kilka nurtujących pytań.

Masaż sportowy – czy tylko dla sportowców?

Organizm sportowca jest narażony na przeciążenia, z którymi nie zmaga się przeciętna osoba. Z tego typu zabiegu nie powinny wręcz korzystać osoby, które nie podejmują żadnej aktywności fizycznej. Podczas masażu sportowego wykorzystywane są bowiem techniki, które występują w masażu klasycznym, jednak u sportowców są one stosowane ze znacznie większą intensywnością; mogą nawet wywoływać ból.

Tego typu techniki zastosowane u osoby, która nie ćwiczy, mogą przynieść negatywne skutki, zamiast poprawy stanu zdrowia. Dla osób niećwiczących, u których liczy się przede wszystkim wyeliminowanie nadmiernego napięcia czy pomoc w uporaniu się ze stresem, który negatywnie oddziałuje na całe ciało, przewidziane są inne rodzaju masażu, w tym klasyczny. Specjalistów wykonujących taki zabieg można poszukać poprzez stronę https://gabinetymasazu.pl/.

Masaż sportowy i jego rodzaje

W masażu sportowym wyróżnia się kilka jego typów:

- masaż podtrzymujący, z którego sportowcy korzystają przed i po sezonie. Jego celem jest przede wszystkim poprawa krążenia oraz wzmocnienie układu nerwowego;

- masaż startowy – jego zadaniem jest rozgrzanie mięśni, stawów i więzadeł. Jest on szybki i intensywny, stosowany przed startem, co ma wpływ na osiągane wyniki podczas zmagań, np. w trakcie maratonu;

- masaż treningowy, który wykonywany jest na kilka godzin po zakończonym treningu. Cechuje się dużą intensywnością i zazwyczaj powoduje ból. Jego zadaniem jest poprawa kondycji, a także zwiększenie zakresu ruchów wykonywanych przez sportowca; zapobiega również zakwasom;

- masaż powysiłkowy odpowiada za regenerację organizmu. Działa znacznie skuteczniej niż typowy odpoczynek. Ten typ masażu wykonuje się około 30 minut po zakończonym treningu.

Korzyści z podejmowania masażu sportowego

Sportowcy, którzy regularnie korzystają z masażu sportowego, a ponadto stanowi on dla nich uzupełnienie kompleksowego dbania o swój organizm, są w stanie osiągać lepsze wyniki oraz szybciej się regenerować. To sposób na efektywniejsze budowanie formy, unikanie kontuzji i lepsze radzenie sobie z obciążeniami, które występują w każdej dyscyplinie sportowej.

Dzięki regularnym seriom masażu sportowego ciało staje się mniej podatne na kontuzje, a to za sprawą m.in. zwiększonej elastyczności stawów czy też lepszej koordynacji ruchowej. Ponadto zabieg ten wpływa na poprawę krążenia krwi i limfy oraz usprawnienie metabolizmu. Dla sportowców – zarówno intensywnie trenujących amatorów, jak i typowych zawodowców, powinien być to stały element przygotowania treningowego.