×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 360.
wtorek, 29 listopad 2022 12:25

Laserowe usuwanie przebarwień – na czym polega?

laserowe usuwanie przebarwień w LeaClinic.pl w Krakowie. laserowe usuwanie przebarwień w LeaClinic.pl w Krakowie. mat.prasowe

Przebarwienia na skórze dotykają wielu osób na świecie. Powstają w różnych miejscach na ciele, co często skutkuje uczuciem niepokoju lub kompleksów. Na szczęście zwykłe przebarwienia skóry nie są zagrożeniem dla zdrowia, zmieniają jedynie wygląd naszej skóry.

Wiele gabinetów jednak ma na to swoje rozwiązanie. Takie plamy można usunąć za pomocą lasera. Jak przebiega laserowe usuwanie przebarwień?

Charakterystyka przebarwień i plam na skórze

Przebarwienia to termin zbiorczy, który obejmuje różne choroby skóry charakteryzujące się plamami na skórze, które stają się zauważalnie ciemniejsze niż otaczająca je skóra tego samego obszaru. Przebarwienia są podstawą wielu powszechnych chorób skóry, w tym:

  • Plamy starcze – zwane również plamami wątrobowymi lub plamami soczewicowatymi słonecznymi, plamy starcze są zwykle brązowe, brązowe lub czarne, które pojawiają się na skórze po wielokrotnej ekspozycji na słońce.
  • Przebarwienia pozapalne – Często związane z trądzikiem, charakteryzują się ciemnymi plamami na skórze. Często pojawia się po stanach zapalnych skóry lub urazach, takich jak trądzik, egzema, zadrapania i ukąszenia owadów.
  • Melazma – składa się z brązowych plam, które często pojawiają się na twarzy. Częstym winowajcą są wahania hormonalne, dlatego ten stan jest powszechny u kobiet, zwłaszcza w czasie ciąży. Melazma zwykle tworzy wzór na twarzy i często pojawia się na czole, policzkach i górnej wardze, i zazwyczaj pogarsza się wraz z ekspozycją na słońce.

Działanie lasera na przebarwienia skórne

Lasery wykorzystują ukierunkowane wiązki światła w celu zmniejszenia przebarwień. Lasery ablacyjne działają poprzez usuwanie warstw skóry, podczas gdy urządzenia nieablacyjne celują w skórę właściwą, aby promować produkcję kolagenu. Lasery te stymulują wzrost nowych komórek skóry, pomagając zmniejszyć widoczność przebarwień.

Laserowe usuwanie przebarwień - przebieg zabiegu i proces leczenia

Światło użyte z laserów jest pochłaniane przez ciemniejsze obszary i „rozbija” pigment, przyciągając go do powierzchni skóry. Spodziewa się, że się około 80% przebarwień zostanie usuniętych. Po 2-3 zabiegach pacjenci widzą znaczną różnicę w swoim wyglądzie. Zabieg jest szybki i skuteczny oraz powoduje minimalne uszkodzenia otaczającej tkanki skórnej. Rezultat najczęściej pojawia się po około 7-10 dniach.

Po zabiegu zalecane jest unikanie słońca przez 7 dni oraz stosowanie filtru SPF i kremu nawilżającego. Regeneracja wybielonych obszarów trwa 3-7 dni, ale wykwalifikowany lekarz może dostosować moc lasera do Twoich potrzeb. W zależności od stanu skóry, może być konieczność powtórzenia sesji tak aby przyniosło to upragnione rezultaty. Co do skutków ubocznych, można spotkać się z lekkim zaczerwienieniem i łagodnym obrzękiem obszarów dotkniętych laserem.

Ważne informacje dotyczące procesu leczenia

Leczone przebarwienia najpierw ulegają wyblaknięciu, po czym następnego dnia po zabiegu zaczynają się łuszczyć. Proces łuszczenia trwa około dwóch tygodni. Jeśli przebarwienia są bardzo głębokie, zalecamy zabieg powtórzyć po 4 tygodniach. Po zabiegu zaleca się stosowanie kremów rozjaśniających oraz kremów z wysokim filtrem przeciwsłonecznym.

Jakie są przeciwwskazania do laserowego leczenia przebarwień?

Niestety, nie każdy powinien korzystać z laserowego usuwania przebarwień. Ludzie posiadający niektóre schorzenia lub będący w różnych okolicznościach powinni przeczekać lub całkowicie zrezygnować z zabiegów laserowych. Jeżeli ma się jakiekolwiek wątpliwości co do skorzystania z usługi, warto skonsultować się ze swoim lekarzem. Przeciwwskazania to :

  • Ciąża
  • Posiadanie rozrusznika serca
  • Epilepsja (padaczka)
  • Cukrzyca
  • Przykładowe choroby skóry: trądzik różowaty, łuszczyca
  • Opalenizna, także solarium 4 tygodnie przed zabiegiem i po zabiegu
  • Przyjmowanie sterydów
  • Pewne zmiany wirusowe
  • Przyjmowanie leków światłouczulających
  • Stosowanie kremów zawierających retinol

Dlaczego warto skorzystać z laserowego usuwania przebarwień?

Po zabiegu skóra stanie się gładsza, jaśniejsza, bardziej wyrównana. Przebarwienia skóry znikną, a skóra może powrócić do swojego naturalnego odcienia i tekstury. Ten laserowy zabieg jest również powszechnie stosowany w celu cofania oznak uszkodzeń słonecznych i starzenia się skóry, dlatego jest to świetna opcja zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet, które dbają o swój wygląd.

Jeśli chcesz zobaczyć przykładowe oferty tego typu, to można to zrobić np. tutaj: usuwanie przebarwień w LeaClinic.pl w Krakowie.